wtorek, 4 lipca 2023

Ks. Jan Kwiatkowski proboszczem strzeleńskim i wronowskim

Biskup Radosław Orchowicz, proboszcz strzeleński ks. Jan Kwiatkowski i ks. kan. Jerzy Nowak

Onegdaj, opisując nasze genealogiczne wojaże wokół Puszczy Zielonka, zapisałem na starym blogu, iż 9 kwietnia 2011 roku: - Z Murowanej... udaliśmy się do Długiej Gośliny, kolejnego kościółka drewnianego. Przy tejże świątyni mieszkały w czasach zarazy w latach dwudziestych XVII wieku benedyktynki. Im to miejscowy kościół zawdzięcza szereg ciekawych dzieł sztuki. Tutaj też corocznie odbywa się letni festiwal muzyki „Musica Sacra, Musica Profana”. Pierwsza część festiwalu odbywa się we wnętrzach zabytkowego kościółka i poświęcona jest muzyce kościelnej, zaś druga część prezentowana jest na zewnątrz i przedstawia muzykę świecką, pełną swawoli i rozrywki.

Ks. Jan Kwiatkowski odbiera z rąk Prymasa Wojciecha Polaka dekret na proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie

W cztery lata później proboszczem w tejże parafii - pw. św. Marii Magdaleny - został ks. Jan Kwiatkowski, który w niedzielę, 2 lipca 2023 roku przeżywał uroczyste wprowadzenie w mury romańskiej bazyliki pw. Świętej Trójcy i NMP jako nowy proboszcz. Podczas uroczystej Mszy Świętej - w obecności wiernych ze Strzelna, Wronowych i Długiej Gośliny - wprowadzony został  przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Radosław Orchowicz. Równocześnie - po ks. dr. Marcinie Korybalskim - nowym wikariuszem naszej parafii został ks. Marcin Modrzyński. Stosowny dekret o nominacji ks. Jana Kwiatkowskiego na proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie i parafii pw. Świętego Ignacego Loyoli we Wronowach odczytał biskup Orchowicz. W słowie wprowadzającym ks. biskup zdementował wszelkie plotki, pomówienia i złe słowa wypowiedziane pod adresem poprzednika, uzasadniając jego nieobecność chorobą.

Przed wprowadzeniem nowego proboszcza do bazyliki - wikariusz ks. Daniel Leszczyńki, bp Radosław Orchowicz, wicedziekan ks. Robert Różański i z tyłu ks. Jan Kwiatkowski

Tę piękną uroczystość, w której uczestniczył również wicedziekan strzeleński ks. Robert Różański - proboszcz stodolski, senior ks. kan. Jerzy Nowak i wikary strzeleński ks. Daniel Leszczyński, ubogaciły pieśni w wykonaniu Chóru „Harmonia“. Homilia - jaką skierował nasz nowy proboszcz do wiernych - niosła w pięknych i pełnych odniesień słowach przesłanie, z którego mogliśmy dowiedzieć się, co i jak będzie czynił kapłan dla naszego wspólnego dobra, modląc się z nami i współpracując dla dobra parafii i Kościoła. Tak mądrych i pięknie wygłoszonych słów dawno nie słyszałem… W trakcie tejże homilii na myśl przyszły mi słowa wypowiedziane przez mojego Przyjaciela Przemysława Majcherkiewicza, który tak zapamiętał ks. Jana: - Księdza Jana pamiętam doskonale z posługi duszpasterskiej w Mogilnie, w parafii św. Jana Apostoła (klasztor). „Imponował“ mi nietypową interpretacją Ewangelii, podczas głoszenia Słowa Bożego do najmłodszych uczestników mszy świętej. „Ziarno rzucone w glebę...“ i doniczki z oziminą, zbożem… Dzieciaki o mało co ołtarza nie przewrócili, bo chcieli być jak najbliżej ks. Jana... Zapewne i tak dziać będzie się w Strzelnie… 

A teraz moi drodzy czytelnicy w kilkunastu zdaniach o naszym nowym Ojcu Parafii. Ksiądz Jan Kwiatkowski pochodzi z Łabiszyna, święcenia kapłańskie przyjął w Archikatedrze Gnieźnieńskiej w 1999 roku. Posługę kapłańską jako wikariusz pełnił w parafiach: św. Jana Apostoła w Mogilnie, Świętej Trójcy w Gnieźnie, św. Wawrzyńca w Słupcy oraz parafii Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Od lipca 2015 roku dekretem Prymasa został mianowany proboszczem w parafii Marii Magdaleny w Długiej Goślinie.

W rozmowie ze mną, wspominając ks. Jana z Jego pierwszej parafii, ministrant, lektor i uczestnik pielgrzymek pieszych oraz innych przedsięwzięć parafialnych mieszkaniec Dąbrówki Jakub Surówka (obecnie Poznaniak, sąsiad mojej córki) nie szczędził słów pochwały pod adresem ks. Jana - ze wszech miar bardzo dobry kapłan, tytan pracy… - mówił Kuba podczas naszego ostatniego spotkania w Poznaniu. Jako wikariusz w parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie w 2004 roku został koordynatorem i organizatorem polsko-niemieckiej pielgrzymki ekumenicznej Szlakiem Ottona III Gniezno-Magdeburg, którą pątnicy odbywają pieszo, autokarem i pociągiem - koordynuje ją do dziś. W 2005 roku zainicjował w swojej gnieźnieńskiej parafii Noc Świętych. To modlitewne czuwanie zaczęło promieniować z Gniezna na całą Archidiecezję i kolejne parafie w: Nekli, Golinie, naszym Strzelnie, Wągrowcu, Chodzieży, Słupcy, Żninie, Trzemesznie, Kruszwicy i Długiej Goślinie. I tutaj w Gnieźnie organizował piesze pielgrzymki na Jasną Górę.

Przez sześć lat - od 2008 - pełnił posługę kapłańską jako wikary w parafii św. Wawrzyńca w Słupcy, gdzie kontynuował swoją piękną misję pielgrzymek ekumenicznych. Od początku swojego pobytu w Słupcy zaangażował się w działania promujące ważne wydarzenia religijno-historyczno-kulturalne w mieście, za co został wybrany Słupczaninem Roku 2010. Tak m.in. uzasadniono ten wybór: - inicjator wspomnień rocznicowych śmierci Ojca Świętego Jana Pawła z gremialnym uczestnictwem słupczan, inicjatorem I Misterium Krzyża Świętego i inicjator przeżywania Wigilii uroczystości św. Wawrzyńca, który w roku jubileuszu miasta stał się Patronem Słupcy. To właśnie dzięki inicjatywie ks. Jana Kwiatkowskiego władze miasta wystąpiły do Stolicy Apostolskiej i 17 lipca Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą uprawnień nadanych jej przez Benedykta XVI zatwierdziła św. Wawrzyńca patronem Słupcy. Inicjator całodziennych Maratonów Różańcowych, historycznego happeningu poświęconego wydarzeniom Sierpnia 80’ oraz ks. Jerzemu Popiełuszce kapelanowi Solidarności. Pomysłodawca posadzenia Dęba Wolności - Ksiądz Jerzy oraz fundacji i odsłonięcia kamiennej tablicę informującej o tym wydarzeniu, itd., itp. 

Z końcem października 2014 roku został wikariuszem parafii Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Tutejszą Jego działalność w stolicy Kujaw Zachodnich przerwał dekret Prymasa, którym to od lipca 2015 roku został mianowany proboszczem w parafii Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. W 2016 roku rozpoczął remont XVII-wiecznego kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają XV w. Prace konserwatorsko remontowe prowadzone były przez trzy lata. Tego kościoła mogłoby już nie być. A jest to jedna z ciekawszych i cenniejszych świątyń - pamiątka po zgromadzeniu sióstr benedyktynek, jeden z kilkunastu drewnianych kościołów na szlaku turystycznym puszczy Zielonka - Szlak Drewnianych Kościółków wokół Puszczy Zielonka.

Przewielebny Księże Janie witamy Cię na Ziemi Kujawskiej, na pograniczu kujawsko-wielkopolskim, w nowych miejscach posługi duszpasterskiej, które na Twojej drodze kapłańskiej postawił Pan Bóg - w Strzelnie i Wronowach. Życzymy, aby czuł się Ksiądz dobrze w naszych wspólnotach, otoczony życzliwością, zrozumieniem i wsparciem, aby nigdy nie zabrakło Księdzu wytrwałości i odwagi w budowaniu żywego Kościoła.

Szczęść Boże! 


Zdjęcia dzięki uprzejmości Portalu StrzelnoOnline - wykonał Michał Ostrowski