sobota, 19 maja 2018

620. urodziny miasta Mogilna



17 maja 1398 r. przebywający w Inowrocławiu król Władysław Jagiełło nadał benedyktyńskiej osadzie Mogilno magdeburskie prawa miejskie. I tak od 620 lat, uroczo położone nad jeziorem, które swą nazwę przejęło od miasta i rzeką - o równie uroczym brzmieniu - Panna, początkowo niewielkie miasteczko urosło się do rangi stolicy powiatu. Dzisiaj stanowi ono chlubę mogilnian, a jego rozwijająca się z roku na rok infrastruktura budzi zachwyt sąsiadów z pogranicza Kujaw i Wielkopolski.

Samo Mogilno i ogromna część terenów gminy to historyczna Wielkopolska, to najpierw województwo kaliskie i staropolski powiat gnieźnieński, a od 1768 r. nowo powstałe województwo i powiat gnieźnieński. Zaborca pruski po pierwszym rozbiorze Polski w marcu 1774 r. zagarnął te tereny i przyłączył do obwodu nadnoteckiego, sankcjonując tę grabież 22 sierpnia 1776 r. polsko-pruską konwencją graniczną. Od tego też czasu miasto znalazło się w granicach powiatu inowrocławskiego i zaczęło nabierać nowych kształtów. W jego murach zaczęli osiedlać się Niemcy i Żydzi, rozpoczynając blisko 170-letnią wspólną i przenikającą się wzajemnie egzystencję trzech jakże różnych narodów.

1 stycznia 1818 r. Mogilno stało się stolicą nowo powstałego powiatu. Rozpoczął się stopniowy rozkwit, który szczególnego blasku i przyśpieszenia nabrał na przełomie XIX i XX w. I trwa ta hossa - z niewielkimi historycznymi wahnięciami - po dzień dzisiejszy. Przemiany ustrojowe 1989 r. zapoczątkowały nową erę w życiu miasta. To okres, który postrzegany jest jako czas szans, z których władze i mieszkańcy skorzystali w sposób niemalże maksymalny. Wielu, którzy stąd wyjechali, po latach wracając od nowa poznaje swoje miasto. Zmieniło się ono bardzo korzystnie i w swoim rozwoju nabiera blasku miasta XXI w. Obserwuję te przemiany od lat i mam je do czego porównać, mieszkając na co dzień w Strzelnie.








Z okazji tak znakomitego jubileuszu samorząd mogileński docenił mój wkład w promocję miasta i powiatu, w życie kulturalne i na niwie utrwalania przeszłości na kartach moich licznych książek i dziesiątek artykułów historycznych. 17 maja 2018 r. w Mogilnie podczas uroczystej, okolicznościowej sesji Rady Miejskiej, w pięknych i nowoczesnych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej odebrałem z rąk przewodniczącej Rady Miejskiej Teresy Kujawa i burmistrza Leszka Duszyńskiego tytuł Zasłużonego Dla Gminy Mogilno. Ja Marian Przybylski prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, w trzecim pokoleniu strzelnianin zostałem doceniony przez mogilnian - dziękuję!

Przemysław Majcherkiewicz odbiera z rąk burmistrza Leszka Duszyńskiego tytuł Zasłużony Dla Gminy Mogilno


Prof. dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska.
 Wraz ze mną ten tytuł odebrał także mój przyjaciel Przemysław Majcherkiewicz, rodowity mogilnianin, wieloletni wiceburmistrz Mogilna, człowiek, który swoje serce oddał temu miastu oraz ośmioro innych znakomitych mogilnian. Również w trakcie tej sesji prof. dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, rodowita mogilnianka odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mogilna - moje gratulacje!

Niezwykle uroczysty był dzień następny. Do Mogilna zjechali goście z różnych zakątków kraju, m.in. z miejscowości o tej samej nazwie z Mogilna Małego i Mogilna Dużego w gminie Dobroń oraz z Mogilna w gminie Warta. Te trzy miejscowości położone są na ziemi łódzkiej i od lat zaprzyjaźnione z naszym Mogilnem. Przybyli również goście zagraniczni, a mianowicie z niemieckiego Engelskirchen, położonego w Nadrenii oraz z ukraińskich Brodów (dawny Lubicz) w okręgu lwowskim - miast partnerskich. Goście z Niemiec uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu nazwy ronda Engelskirchen u zbiegu ulic Dworcowej i Gen. Józefa Hallera.

Podczas uroczystej akademii, z okazji 620. rocznicy nadania praw miejskich Mogilnu, która miała miejsce w przepięknie odnowionej sali kina Wawrzyn, burmistrz Leszek Duszyński mówił o dziejach Mogilna i dniu dzisiejszym, szczególnie o zmianach jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w przestrzeni miejskiej. Licznie przybyli goście: parlamentarzyści, samorządowcy z zaprzyjaźnionych miast i gmin, duchowieństwo, honorowi obywatele miasta Mogilna, wicemarszałek, przedstawiciel wojewody, ludzie biznesu i mieszkańcy poza oficjalnymi wystąpieniami mogli wysłuchać koncertu mogileńskiego Chóru Hemantus oraz obejrzeć wspaniałą historyczną inscenizację w reżyserii dyr. Hieronima Rumianowskiego o nadaniu praw miejskich Mogilnu.

W kuluarach pytano nas strzelnian o nieobecność przedstawicieli strzeleńskich władz samorządowych w tej dostojnej uroczystości - nie potrafiliśmy znaleźć odpowiedzi, co było tego przyczyną?







Foto: Heliodor Ruciński