środa, 20 listopada 2019

Gwidon Trzecki (1928-2019)



19 listopada 2019 r. w godzinach popołudniowych odszedł do Domu Pana człowiek ponadprzeciętny, skromny, dobry, ciepły, serdeczny, wielce zasłużony dla naszej małej ojczyzny Gwidon Trzecki - Harcmistrz RP, członek Szarych Szeregów, radny miejski, prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Strzelnie, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, przewodniczący Sądu Koleżeńskiego i Komisji Rewizyjnej przy TMMS, członek Polskiego Związku Pszczelarskiego Koło w Strzelnie, Kawaler „Krzyża Armii Krajowej”, wyróżniony Odznaką Weterana Walki o Niepodległość, Kawaler Lauru Pokoleń, „Strzelnianin Roku 2009”,  Kawaler Kombatanckiego Krzyża Zwycięstwa. Niemalże do końca swych dni czynny i ze wszech miar aktywny społecznik pracujący dla dobra mieszkańców i kombatantów miasta i gminy Strzelno oraz kombatantów gminy Jeziora Wielkie - społeczności powiatu mogileńskiego.


Prezentując sylwetkę śp. druha Gwidona Trzeckiego nie sposób tego bardzo skromnego i niezwykle pracowitego mieszkańca Strzelna, tak zaprezentować, by wielu jego osiągnięć nie pominąć. Aby tego błędu uniknąć, wystarczy powiedzieć, iż swoją społeczną i patriotyczną aktywność rozpoczął przed 83-laty - tak, to ponad trzy ćwierci stulecia. Był on żywą historią naszej małej ojczyzny i jedynym aktywnym społecznikiem o tak ogromnym doświadczeniu i stażu. Ale cóż się dziwić, kiedy, to już jego przodkowie swe serca, honor i życie na ołtarzu ojczyzny składali. Wystarczy wspomnieć tak znakomitych przodków, jak Władysław Trzecki, prezes miejscowego „Sokoła” oraz Związku Powstańców i Wojaków, uczestnik zrywu powstańczego 1918-1919, rozstrzelany przez okupanta hitlerowskiego w 1939 r. w lesie „Babiniec”; braci, Władysława, powstańca ze Straży Ludowej - Tomasza i Klemens oraz wuja Wacława Wieczorkiewicza, którego celny rzut granatem w gniazdo nieprzyjaciela zakończył walki powstańcze w Strzelnie 2 stycznia 1919 r.. Wszyscy wielce zasłużyli się dla Strzelna przełomu XIX i XX wieku oraz dwudziestolecia międzywojennego. Ich potomek, Gwidon Trzecki równie godny ślad swej działalności zaznaczył, pracując dla dobra naszej małej ojczyzny przez dziesiątki lat.

Urodził się 30 stycznia 1928 r. w Strzelnie, jako syn Jana i Marii z domu Stube. Już od najmłodszych lat wychowywany był w duchu patriotycznym, narodowym i chrześcijańskim. Jako małe dziecko w wypadku stracił nogę i jak pokazała przyszłość nie poddał się kalectwu. W wieku ośmiu lat, w 1936 r. wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, w którego szeregach pozostawał do swoich ostatnich dni, będąc członkiem Kręgu Seniorskiego. Swą karierę rozpoczął, jako zuch szóstkowy, następnie zastępowy namiestnik zuchowy, a kiedy zasilił szeregi starszo-harcerskie został zastępowym. W czasie okupacji wchodził w skład drużyny ZHP kierowanej przez druha Bernarda Adamczaka, ps. „Nurek”, będącej ogniwem Szarych Szeregów. Aktywnie uczestniczył w szeregach konspiracji i działalności podziemia niepodległościowego. Z wielką odwagą zajmował się kolportażem prasy podziemnej i służbą łącznikowo-kurierską.

1947 r. Harcerki i harcerze strzeleńscy w drodze do Przyjezierza. Czwarty od lewej dh Gwidon Trzecki.
Po zakończeniu działań wojennych natychmiast włączył się w odbudowę harcerstwa strzeleńskiego. Zostaje przybocznym, a następnie drużynowym Drużyny ZHP im. hetmana Stefana Żółkiewskiego w Strzelnie. Po kolejnej odbudowie struktur ZHP, od 1957 r. został instruktorem Hufca ZHP w Mogilnie. Od 1975 r. instruktorem Hufca ZHP w Strzelnie, członkiem Rady Hufca, przewodniczącym Komisji Historycznej przy Hufcu ZHP w Strzelnie. Od Maja 1979 r. rozkazem RL 3/79 Komendanta Chorągwi Bydgoszcz mianowany został harcmistrzem. W rok później, w 1980 r. otrzymał Honorową Odznakę Przyjaciół ZHP, a w 1984 r. Krzyż za Zasługi dla ZHP. W 1989 r. został Kawalerem Lauru Pokoleń.

Po wojnie kontynuował też naukę. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął ją w Zespole Szkół w Poznaniu kształcąc się w zawodzie krawca męskiego. Jako czeladnik krawiecki podjął pracę na własny rachunek w 1952 r. i w tym zawodzie pracował do czasu przejścia na emeryturę. W 1959 r. poślubił Krystynę Marię Walczak. Małżonkowie byli bezdzietni.

Dh Gwidon Trzecki z Antonim Wesołowskim odsłaniają obelisk poświęcony Polakom - strzelnianom pomordowanym w latach 1939-1944 przez Niemców w Lasach Miradzkich. Ciencisko - Babiniec.
 Wir pracy społecznej to również szeroka działalność na niwie samorządowej, spółdzielczej i branżowej. W 1952 r. wstąpił do Koła Polskiego Związku Pszczelarskiego w Strzelnie, w którym pełnił funkcje: wiceprezesa oraz do 2008 r. prezesa Koła. Za działalność ekologiczną w PZP odznaczony został w 1998 r. srebrną, a w 2001 r. Złotą Odznaką PZP. Od 1954 r. był aktywnym członkiem PSS „Społem”, za co w 1983 r. został odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego. Wchodził w skład Obywatelskiego Komitetu Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa i za aktywną opiekę nad miejscami pamięci narodowej wyróżniony został w 1985 r. Odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Przez dwie kadencje był radnym Rady Miejskiej w Strzelnie, a swą aktywnością i sposobem prezentowania poglądów na sprawy społeczno-gospodarcze zasłużył sobie na ogromny szacunek wyborców.

Dh Gwidon Trzecki (pierwszy od lewej) podczas uroczystości wręczeni sztandaru Hufcowi ZHP w Strzelnie - 1 czerwca 1980 r., Rynek w Strzelnie.
 Mimo ewidentnych zasług do ZBOWiD-u wstąpił dopiero po przemianach ustrojowych w 1990 r. Związek ten uległ przekształceniu i zmianie nazwy na Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zaświadczeniem nr 374317 w 1993 r. został zweryfikowany i uznany godnym członkostwa. Początkowo pełnił funkcję wiceprezesa, a od 1997 r. prezesa ZKRPiBWP Koło w Strzelnie, którą to funkcję dzierżył do ostatnich swoich dni. W 1995 r. otrzymał Odznakę Weterana Walk o Niepodległość, natomiast 25 czerwca 1997 r. Prezydent RP nadał druhowi Gwidonowi Krzyż Armii Krajowej. Z kolei w 2005 r. przez Zarząd Główny ZKRPiBWP wyróżniony został Odznaką za Zasługi dla ZHP.


Pomimo swego wieku aktywnie uczestniczył również w działalności Koła Diabetyków w Strzelnie, a działalność ta została doceniona wyróżnieniem druha Honorową Odznaką Zasłużonych dla Diabetyków.

Dąbrowa, 24 lutego 2017 r. W rozmowie z dh. Gwidonem Trzeckim podczas uroczystości 100-lecia ZHP na Ziemi Mogileńskiej.
Pomimo swego wieku, kalectwa i śmierci małżonki nie poddał się przeciwnościom losu. Wspierany przez przyjaciół nadal aktywnie uczestniczył w życiu społecznym naszego miasta i gminy. Włączył się w ogrom zadań realizowanych w związku z obchodami 90. i 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Te doniosłe rocznice, dzięki wspaniałej oprawie i zaangażowaniu się kombatantów z druhem Trzeckim na czele, wypadła bardzo okazale. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mogły zostać zorganizowana w oparciu o jego zbiory rodzinne wspaniałe wystawy poświęcone zrywom niepodległościowym, w których jego przodkowie brali bezpośredni udział. Nadto, dzięki jego wiedzy został opracowany rys historyczny, który stał się tłem obchodów. Był również jednym z inicjatorów wystawienia przed szpitalem strzeleńskim obelisku poświęconego poległym powstańcom wielkopolskim oraz tablicy pamiątkowej na budynku Domu Kultury w Strzelnie.

Druh Gwidon Trzecki nie opuszczał żadnej uroczystości patriotycznej i rocznicowej. Uczestniczył w rocznicach i uroczystościach: styczniowych z okazji wyzwolenia Strzelna z niewoli pruskiej i okupacji niemieckiej, w kwietniowych i wrześniowych uroczystościach Katyńskich – Golgoty Wschodu, Święcie 3 Maja, rocznicach wybuchu II wojny światowej, manifestacjach z okazji Święta Niepodległości 11 listopada. We wszystkich uroczystościach kościelnych z tłem patriotycznym i narodowym. Swą postawą dawał przykład dzieciom i młodzieży, jak i również dorosłym, godnego spełniania obywatelskich powinności wobec Ojczyzny i wobec Tych wszystkich, którzy swe życie na ołtarzu Ojczyzny złożyli. Podczas lustracji miejsc pamięci narodowej w lasach miradzkich po wielokroć osobiście porządkował miejsca straceń. W listopadzie 2015 r. podczas spotkania z Wojewodą Kujawsko-Pomorską Ewą Mes, z okazji wyróżnienia Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa, Gwidon Trzecki nie omieszkał poruszyć najważniejszego problemu mieszkańców Strzelna - budowy obwodnicy miasta.

Dh Gwidon Trzecki podczas odsłaniania tablicy poświęconej powstańcom wielkopolskim, Wacławowi Wieczorkiewiczowi i Józefowi Hanaszowi. Strzelno 2 stycznia 2019 r.
 Jak wielkim cieszył się autorytetem niech zaświadczą fakty permanentnego powierzania mu funkcji kierowniczych: był prezesem ZKRPiBWP Koło w Strzelnie, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego w TMMS. W swej działalności na odcinku pracy społecznej był nad wyraz sumiennym i oddanym działaczem. Kiedy zdrowie pozwoliło, co wtorek, niezależnie od pogody, urzędując przyjmuje członków i podopiecznych organizacji kombatanckiej, niosąc im wielokierunkową pomoc. Pozyskiwał środki na pomoc dla kombatantów i członków ich rodzin. Wespół z całym zarządem służył doświadczeniem i wiedzą w załatwianiu wielu spraw urzędowych. Otaczał swych podopiecznych daleko idącą opieką socjalną.

To dzięki takim ludziom, których niestety ubywa w naszej małej ojczyźnie, można realizować się w rzeczywistości demokratycznej społeczeństwa obywatelskiego. On sam zaś mawiał, że tą najukochańszą z ukochanych jest ta nasza Ziemia Kujawska, skrywająca w swym wnętrzu największe skarby - prochy naszych przodków i bliskich. To dla niej warto poświęcić życie, dla niej pracować, by skryte w jej wnętrzu korzenia nadal wypuszczały nowe silne pędy miłości i patriotyzmu.

Zostaniesz z nami. W sercu Strzelna. W naszych sercach. Na zawsze. Cześć Twej Pamięci! Spoczywaj w Bożym pokoju.

Pogrzeb śp. Gwidona Trzeckiego odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w Strzelnie. Msza św. o godz. 12:00, ceremonia pogrzebowa o godz. 13:00 na starym cmentarzu przy ul. Kolejowej.