środa, 21 lutego 2018

Strzeleński Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego



Po zabiegach jakie czyniłem od 2014 r. ostatecznie udało się zorganizować Strzeleński Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego. Spotkanie organizacyjne, które odbyło się 8 lutego 2018 r. dało początek wspólnym działaniom w przygotowaniu i przebiegu obchodów w 2018 i 2019 r. tych wielkich rocznic. Wybrany został zarząd Komitetu, którym kieruje przewodniczący Jan Szarek - wnuk powstańca wielkopolskiego, wiceprezes TMMS i dwaj wiceprzewodniczący, Marian Przybylski - prezes TMMS, Ryszard Chudziński - wiceprzewodniczący RM oraz Heliodor Ruciński - skarbnik TMMS. Osobą koordynującą poczynania społeczników i samorządu jest Adam Czaplicki - przedstawiciel Burmistrza Strzelna.

Foto za: palukimogilno.pl
Nie znaczy, że dopiero teraz ruszyliśmy z pracą. W związku z brakiem porozumienia pomiędzy samorządem strzeleńskim a społecznikami, którego podłożem było wykreślenie 27 grudnia 2016 r. z budżetu gminy 40 tys. złotych na renowację pomnika nagrobnego poległych 19 powstańców strzeleńskich, TMMS zaczął na własną rękę działania. Już w styczniu 2017 r. zostały przeprowadzone rozmowy w kwestii remontu pomnika ze środków li tylko społecznych. W celu zebrania środków uruchomiliśmy 3 kwietniu 2017 r. specjalne subkonto, na które można wpłacać pieniądze.


W międzyczasie zarząd TMMS porozumiał się z ks. kan. Ottonem Szymków i wspólnie z Parafią p.w. św. Trójcy w Strzelnie rozpoczęliśmy działania zmierzające do przeprowadzenia remontu pomnika poległych powstańców. Została przygotowana dokumentacja remontu oraz wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie naszych działań. Również w budżecie gminnym na 2018 r. zostało zabezpieczone 20 tys. złotych na wsparcie obchodów rocznicowych.

Foto za: palukimogilno.pl
Spotkanie organizacyjne miało na celu ukonstytuowanie się Komitetu oraz nakreślenie kierunków działania. Uczestnicy zapoznali się z wcześniej zebranymi propozycjami przedsięwzięć, które planują zorganizować szkoły, organizacje i stowarzyszenia pozarządowe, dom kultury, biblioteka oraz strzeleńska parafia wraz muzeum. Omówiono również kwestię komitetu honorowego obchodów, w skład którego wejdą przedstawiciele władz, dostojnicy kościelni, potomkowie powstańców, dyrektorzy firm wspierających działania rocznicowe oraz prezesi organizacji pozarządowych.

Wczoraj, 20 lutego odbyły się dwa spotkania terenowe, w Gimnazjum i Szkole Podstawowej Nr 1 w Strzelnie oraz w Szkole Podstawowej we Wronowach. Z dyrektorami tych placówek, Tadeuszem Twarużkiem i Edytą Modrzejewską omówiliśmy przygotowania do obchodów oraz do akcji trwałego upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości - "Sto drzew na stulecie Niepodległej".