niedziela, 9 czerwca 2019

Ciekawostki z przeszłości… Cech Kowalski



Jeszcze nie tak dawno - ja to doskonale pamiętam - w Strzelnie było pięciu kowali. Poznamy ich dokładniej kiedy spacerując po Strzelnie odwiedzimy ulice: Cestryjewską, Ścianki, Świętej Anny, Lipową, Michelsona (Stodolną) i Powstania Wielkopolskiego. To przy tych ulicach mieściły się zakłady kowalskie, czyli kuźnie. Jak silny i prężny był to cech zilustruję dzisiaj artykułem z 1928 r. zamieszczonym w gnieźnieńskim „Lechu“. Zatytułowany on został:

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w kuźni Zygmunta Błażejczaka przy ul Cestryjewskiej.

Uroczystość poświęcenia sztandaru Cechu Kowalskiego.
W niedzielę, 3 czerwca 1928 r. odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Cechu Kowalskiego w Strzelnie. O godz. 9:30 uformował się pochód, poczym z orkiestrą na czele wyruszono do kościoła na mszę św. W jej trakcie dokonał ks. radca Czechowski poświęcenia sztandaru, a przy tym w podniosłych słowach przemówił do zebranych. Uroczystość w kościele zakończono śpiewem „Boże coś Polskę“. Aktu wręczenia sztandaru cechmistrzowi miejscowego Cechu Kowalskiego p. Florianowi Siupce dokonał w imieniu rodziców chrzestnych p. Balcerzak ze Sławska. Następnie wręczył p. Siupka sztandar chorążemu p. Wendlandowi, po czym wyruszono z powrotem do Parku Miejskiego (Plac Daszyńskiego Hotel), gdzie w sali odbyło się uroczyste  zebranie.


Zebranie zagaił cechmistrz p. Siupka, witając przedstawicieli władz miejscowych, p. Zawitaja prezesa Izby Rzemieślniczej z Bydgoszczy, syndyka p. Durkowskiego, delegatów towarzystw i cechów, oraz licznie zgromadzonych gości. Następnie odczytał treść telegramów, nadesłanych przez Cech Kowalski z Gniezna, p. dra Bydałka ze Strzelna, oraz zaznaczył, że miejscowe i okoliczne towarzystwa dość licznie poparły cech, gdyż w uroczystościach bierze udział 16 sztandarów. Przewodnictwo zebrania objął p. Zawitaj. Życzenia złożyli pp.- Wegner w im. prezesa Kółka Rolniczego, Paternoga w im. Magistratu, Karski w imieniu Związku Kowali, Paluszak w im. Wydziału Powiatowego, Dopierała w im. Strzeleńskiego Kółka Rolniczego, Płócienniczak w im. Towarzystwa Przemysłowców, delegaci Cechów Kowalskich z Inowrocławia i Mogilna, Żurawski w im. Cechu Kołodziejskiego ze Strzelna. Trzecki w im. miejscowych Powstańców i Wojaków, Gilewski w im. redakcji „Nadgoplanina“, delegat Powstańców i Wojaków z Młynów, PuchaIski w im. Straży Pożarnej ze Strzelna, Kitkowski w im. Straży Pożarnej z Młynic, Kowalski w im. Tow. Robotników Katolickich.

Sprawozdanie z działalności strzeleńskiego Cechu Kowalskiego od r. l806 wygłosił p. Błażejczak, poczym przewodniczący po krótkim przemówieniu wzniósł okrzyk "Cech Kowalski niech żyje". Ponieważ nikt więcej głosu nie zabrał salwuje p. Zawitaj zebranie hasłem: Rzemiosłu Cześć!

W końcu przemówił p. Siupka, który dziękuje wszystkim obecnym za tak liczne wzięcie udziału w uroczystości zapraszając ich do wspólnego obiadu, po którym podpisywano dokument pamiątkowy. Podczas wspólnego obiadu, wzniesiono szereg bardzo serdecznych toastów. Po południu odbył się w Parku miejskim koncert, urozmaicony niespodziankami, a wieczorem zabawa, na której bawiono się do białego rana.

Już niebawem o Cechu Kołodziejskim w Strzelnie i poświęceniu sztandaru…