sobota, 8 grudnia 2018

Wielkie święto - Pochód Polski



Tydzień temu 2 grudnia 2018 r. trzyosobowa grupa strzelnian uczestniczyła w wielkim wydarzeniu, wielkim święcie miasta Poznania, jakim był Pochód Polski. Sto lat temu w stolicy Wielkopolski obradował Sejm Dzielnicowy, na który zjechali przedstawiciele Polaków mieszkających na ziemiach pozostających w granicach Niemiec. To na pamiątkę tego wydarzenia w grudniową niedzielę przez Poznań przeszedł Pochód Polski, nad którym patronat objął Marszałek Sejmu RP.








Zanim wybuchło Powstanie Wielkopolskie, był Polski Sejm Dzielnicowy. Obradował on na progu polskiej niepodległości, w dniach 3 - 5 grudnia 1918 r. w budynku Kina Apollo na poznańskich Piekarach. Dzięki niemu Polacy w zaborze pruskim posiadali legalną władzę, która mogła przejąć rządy w Wielkopolsce po wybuchu i rozprzestrzenieniu się powstania. W obradach wzięło udział około 1100 posłów - delegatów, z czego połowa wywodziła się z Wielkopolski. Początek obrad poprzedziła msza święta, która została odprawiona w poznańskiej farze, a następnie przemarsz ulicami miasta. Delegaci z Wielkopolski, Śląska, Warmii, Pomorza, Mazur, a także z głębi Rzeszy przyjechali do Poznania, by obradować nad przyszłą Polską. To wówczas Poznań stał się na kilka dni prawdziwie wolnym miastem.








Towarzyszyła nam w uroczystości członkini Zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" Barbara Cywińska, której dwoje z przodków z linii Sczanieckich było posłami - delegatami na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu.


Wydarzenie sprzed stu lat odtworzyli w niedzielę poznaniacy oraz zaproszeni na tę uroczystość potomkowie ówczesnych posłów i delegatów oraz przedstawiciele powiatów, tych współczesnych i byłych, których reprezentanci uczestniczyli w obradach sejmowych 3 - 5 grudnia 1918 r. Tłumnie wypełniła się fara poznańska, a po uroczystej mszy św. wielki pochód wyruszył spod niej, tą samą trasą, którą przeszli nasi przodkowie w 1918 roku.






















Wymachując biało-czerwonymi i powstańczymi flagami uczestnicy Pochodu Polskiego, na czele z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem wyruszyli ulicami: Paderewskiego, al. Marcinkowskiego, św. Marcina, Ogrodową i Niezłomnych. Po drodze pod budynkiem Kina Apollo złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów. Powiat mogileński reprezentował wicestarosta Marian Mikołajczak, były powiat strzeleński Heliodor Ruciński, natomiast ja potomków posłów - delegatów na PSD (ze szczególnym wspomnieniem strzelnianki Wandy Siemianowskiej).













Przemarsz nawiązywał do tego historycznego pochodu. Był on podobnie jak wówczas niezwykłą i radosną manifestacją polskości - w przeszłości w ciągle jeszcze niemieckim mieście Poznaniu - a współcześnie wolnym i naszym, polskim mieście. Po dojściu pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, u jego stóp uczestnicy pochodu wysłuchali wystąpień okolicznościowych, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wszyscy uczestnicy tej pięknej manifestacji otrzymali - zbliżając się do monumentu - białe i czerwony goździki, z których ułożyli biało-czerwoną flagę. Kolumnie pochodu towarzyszyli, Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, harcerze z Chorągwi Wielkopolskiej ZHP im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 oraz grupy rekonstrukcyjne. Na uczestników wydarzenia czekał poczęstunek z polowej kuchni. Wieczór zwieńczy został koncertem w Teatrze Muzycznym.

Wszystkie zdjęcia autorstwa Heliodora Rucińskiego