czwartek, 6 lipca 2023

Zmarł Marian Jan Kasprzyk (1940-2023)

Był moim wychowawcą w Szkole Podstawowej nr 2 w Strzelnie i uczył nas fizyki. Pamiętam jak uczęszczałem na zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez Niego - na Kółko Fizyczne. W nowej szkole przy dworcu kolejowym, w gabinecie fizycznym wyświetlał nam filmy i slajdy. W mojej pamięci zapisał się film Tajemnica dżungli… Później współorganizowaliśmy Towarzystwo Miłośników Miasta Strzelna i razem działaliśmy w towarzystwie aż do Jego ostatnich dni. Kiedy pracowałem w Domu Kultury był moim przełożonym. Pod Jego okiem organizowaliśmy dziesiątki imprez kulturalnych. Wspólnie obchodziliśmy urodziny - 14 sierpnia i dnia następnego imieniny…   

Marian Kasprzyk zmarł środę 5 lipca, w wieku blisko 83 lat, w szpitalu w Mogilnie. Był wychowawcą wielu pokoleń strzelnian, wieloletnim nauczycielem fizyki w szkołach podstawowych i Liceum ogólnokształcącym, działaczem społecznym, radnym, przewodniczącym Rady Miejskiej i wiceburmistrzem Strzelna. Poznałem Mariana Kasprzyka jako osobę głębokiej wiary, oddaną Kościołowi. Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 lipca 2023 roku - w strzeleńskiej bazylice o godz. 11.00 odbędzie się msza św. pogrzebowa, a następnie o godz. 12.00 pochowany zostanie na starej strzeleńskiej nekropolii.

 

Urodził się 14 sierpnia 1940 r. w Strzelnie jako syn Czesława i Władysławy z domu Banaszak. Miał czwórkę starszego rodzeństwa: Stefanię zamężną Dawidziak, Jerzego Zygmunta i Edwarda. W Strzelnie uczęszczał do szkół: powszechnej, podstawowej, a następnie do liceum. Maturę zdał w roku szkolnym 1957/1958. Zaraz też rozpoczął pracę w zawodzie nauczycielskim, dokształcając się jednocześnie w studium nauczycielskim. Jego pierwszą placówką oświatową była Szkoła Podstawowa w Stodołach, w której pracował od 1 września 1958 roku do 31 sierpnia 1962 roku. Kolejną jego placówką była Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzelnie, w której od 1 września 1962 roku do 31 sierpnia 1970 roku uczył fizyki. W tym też czasie rozpoczął zaoczne studia magisterskie na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie fizyki, które ukończył w roku akademickim 1969/1970 dyplomem magistra.

Po studiach, 1 września 1970 roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie, jako nauczyciel fizyki. Dodatkowo od 1 września 1982 roku był kierownikiem - po likwidacji starego - nowo zorganizowanego internatu w części budynku po byłym technikum ekonomicznym. W organizację nowej placówki włączył się jako lider z prawdziwie szczerą pasją i olbrzymim zapałem, dbając o bazę socjalną uczniów oraz o internackie gospodarstwo pomocnicze. Jednocześnie, jako nauczyciel fizyki, wykazywał stałą troskę o wyniki nauczania i rozwój zainteresowań uczniów. 31 sierpnia 1988 roku przeszedł na emeryturę, kontynuując nadal w wymiarze 1/2 etatu kierownictwo w internacie LO.

W tym samym czasie był niezwykle aktywnym ludowcem, społecznikiem, działającym na wielu niwach życia społeczno-kulturalnego naszego miasta. Już od 1962 roku zasiadał w ławach radnego miejskiego, a następnie gminnego i trwało to do 1998 roku. W tym czasie był oddanym aktywistą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i przewodził społecznemu komitetowi budowy żłobka w Strzelnie. Owocem tych działań było oddanie do użytku w 1975 roku Przedszkola nr 2. Od 1986 roku pełnił funkcję komendanta Komendy Obrony Cywilnej Miasta i Gminy Strzelno. Po przemianach ustrojowych od 17 grudnia 1990  do końca kadencji w 1994 roku piastował godność przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzelnie (nazywanej wówczas Radą Gminy), a w latach 1994-1998 był etatowym wiceburmistrzem Strzelna. W tym czasie, będąc od wielu lat sympatykiem, wsparł swym członkostwem szeregi Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna. W 1995 roku walnie przyczynił się do uratowania ewangelickiej nekropoli w Strzelnie i do remontu kaplicy grobowej na tymże cmentarzu. W kolejnych latach uhonorowany został odznaką „Przyjaciel Przyrody“. W latach 1998-2005 pracował na stanowisku kierowniczym w Firmie Sanplast w Strzelnie i Wymysłowicach.

W 1997 roku z ramienia Zarządu Miejskiego, jako wiceburmistrz, delegowany był do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce z siedzibą w Sieradzu, do którego to stowarzyszenia Miasto Strzelno przystąpiło. W latach 1995-1997 był członkiem Komitetu Odbudowy Pomnika Świętego Wojciecha w Strzelnie - wielokrotnie razem kwestowaliśmy w parafiach dekanatu strzeleńskiego. Był gorącym orędownikiem budowy hali sportowej wraz z basenem kąpielowym przy SP 1 oraz rozbudowy szpitala, zabiegając na te cele o ogromne środki inwestycyjne.

Cały czas udzielał się społecznie. Był członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, gdzie zasiadał w komisji rewizyjnej, a od ubiegłego roku był członkiem Zarządu TMMS. Jako wolontariusz uczestniczył niemalże we wszystkich Kwestach Cmentarnych, z których pozyskane środki posłużyły na uratowanie kilkudziesięciu pomników nagrobnych zasłużonych strzelnian. 

W 1961 r. poślubił Leokadię, również nauczycielkę. Małżonkowie wychowali syna i doczekali się trzech wnucząt. Z okazji Złotych Godów Małżeńskich uhonorowani zostali przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jako emeryt był bardzo aktywnym człowiekiem - uczestniczył w zjazdach absolwentów LO i zjazdach klasowych. Brał udział w spotkaniach emerytowanych nauczycieli organizowanych z okazji Święta Edukacji Narodowej oraz spotkaniach i zebraniach TMMS. Aktywnie uczestniczył w życiu religijnym naszej parafii. Warto w tym miejscu dodać, że Jego wuj Jan Kasprzyk był księdzem - Oblatem Maryi Niepokalanej (21 czerwca 1936 r. przyjął świecenia kapłańskie).  

Był skromnym człowiekiem i nie lubił się chwalić swoimi osiągnięciami, a miał ich wiele. W II połowie lat 90. XX w. kupił niewielką działkę w Przyjezierzu i na niej postawił niewielki domek letniskowy. Tam spędzał od wiosny do jesieni cały czas wolny.

Marian Kasprzyk za całokształt swojej pracy zawodowej i społecznej odznaczony był: Brązowym Krzyżem Zasługi (1976), Złotym Krzyżem Zasługi (1979) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989). Nadto otrzymał: Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego (1979), Medal im. Henryka Jordana (1980), Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza TPD (1980), Medal 40-lecia PL (1984), Odznakę Honorową za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Województwa Bydgoskiego, Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania (1976) i Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania (1988).

Cześć Jego Pamięci

Z serdecznymi wyrazami współczucia dla Małżonki i Rodziny - Zarząd i Członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna