czwartek, 3 lipca 2025

Rewitalizacja Plantów Miejskich - Parku im. Ks. Ottona Szymków

Zapraszam do wirtualnego spacerku po zakątku, który staje się kolejną perełką naszego miasta - Strzelno to wielka rzecz. Zobaczcie jak on drzewiej, a dzisiaj wygląda (50 zdjęć) - i będzie jeszcze piękniej. W swoich blisko 120-letnich dziejach park u zbiegu ulic Kolejowej i Doktora Jakuba Cieślewicza kilkakrotnie zmieniał swoje imię. Od 1908 roku nosił niemiecką nazwę - Partie in den Anlagen, od 1919 roku - Planty Miejskie, od 1962 roku - Janka Krasickiego, a nieoficjalnie - Cimne Planty. 10 listopada 2023 roku Rada Miejska nadała mu imię - Księdza Ottona Szymków. 6 listopada 2024 roku burmistrz Dariusz Chudziński podpisał umowę na przebudowę tego miejsca. Prace zmierzają ku końcowi, a będąc wczoraj w Urzędzie Miejskim zrobiłem kilka fotek z postępu prac.

Dzisiaj


















Początki tego miejsca, jako parku miejskiego, czyli zielonej przestrzeni rekreacyjnej sięgają 1908 roku i są ściśle związane z przebudową układu drogowego. Miała ona związek z połączeniem Strzelna z Kruszwicą za pośrednictwem nowo wybudowanej linii kolejowej. Budowę zakończono w 1908 roku. Cofając się w czasy poprzedzające budowę zauważamy, że ówczesne drogi do Cienciska i Łąkiego były niezależnymi od siebie ciągami komunikacyjnymi i brały swój początek od skrzyżowania ulic - Miradzkiej z Kolejową i biegły po linii obecnej alei głównej parku rozchodząc się w kierunku do obecnej ul. J. W. Szulczewskiego i do drogi śródpolnej w kierunku Łąkiego. Tory przecięły te drogi, w związku z czym wytyczono nowy łącznik tuż za rogatkami kolejowymi, tj. od ul. Miradzkiej do odciętych odcinków w kierunku Cienciska i Łąkiego. Ciekawostką jest, iż u pierwotnego skrzyżowania tych dróg przy węźle Miradzka i Kolejowa na początku parceli przyszłego parku stał od niepamiętnych czasów krzyż przydrożny. Po raz pierwszy trafiamy na niego za pośrednictwem starej mapy katastralnej Strzelna sporządzonej w latach 1827/1828. Prawdopodobnie tenże znak wiary zniknął w 1908 roku, w czasie przebudowy węzła komunikacyjnego pod potrzeby parku. Cały ten obszar dwóch zlikwidowanych dróg z przyległościami splantowano, czyli wyrównano, a z nadwyżki ziemi usypano niewielkie dwa wyniesienia - stąd wzięła się późniejsza nazwa Planty.

Wiosna 2025










W lutym 1930 roku Planty Miejskie wybrano na miejsce, gdzie miał stanąć Pomnik Serca Jezusowego. Jednakże władze powiatowe i miejskie wspólnie z Komitetem Budowy odeszli od tego pomysłu i 26 października 1930 roku Pomnik Najświętszego Serca Jezusowego stanął przed nowym gmachem szpitala przy ul. Powstania Wielkopolskiego ( wówczas jeszcze ul. Młyńską). Po odstąpieniu od pierwszego projektu pod koniec kwietnia 1930 roku w plantach stanął kiosk. Został on tutaj przeniesiony z Rynku, gdzie ustawiono go rok wcześniej, zaraz po tym jak usunięto resztki Wilusiowego pomnika. Wielokrotnie przebudowywany przetrwał do czasu przebudowy parku.

Przed laty














W 1968 roku park poddano pierwszej przebudowie. Wówczas wystawiono w miejsce starego nowy kiosk spożywczy pod patronatem PSS, a główna aleja plantów stała się skrótem łącznikowym z dworcem kolejowym. Pobocze torowiska zostało odgrodzone metalowym opłotowaniem z siatki i ułożono chodnik do samego dworca, zaś alejkę w parku pokryto asfaltem i dano oświetlenie elektryczne. Kolejną przebudowę parku wykonano w 1974 roku i miała ona związek z wystawieniem w części północnej parku, od strony ul. Kolejowej Pomnika Pomordowanych Mieszkańców Strzelna. Wówczas rozebrano resztki opłotowania, czyniąc park otwartym oraz ułożono betonowe krawężniki wzdłuż alejek bocznych. Wstawiono nowe i liczne ławki. Park stał się wówczas oczkiem w głowie włodarzy i wizytówką miasta. Współcześnie, przez pewien okres czasu ok. 2008 roku znajdował się tutaj plac zabaw dla dzieci. Zlikwidowany on został z chwilą uruchomienia placu zabaw przy Przedszkolu nr 1. Wkrótce jednak przywrócono go poszerzając o stanowiska do ćwiczeń gimnastycznych. W 2016 roku ruszony zębem czasu pomnik odzyskał nowy blask.

Bardzo dawno temu