niedziela, 21 marca 2021

Rozwikłanie zagadki zawartej w zdjęciu

Dzisiaj przeżywamy niedzielę, dzień święty, do tego drugi dzień ponownych obostrzeń związanych z pandemią i wprowadzonym nokdaunem. Pogoda i bojaźń nie sprzyjają spacerom, zatem zapraszam do lektury, gdyż nie ma nic lepszego jak poznanie własnych korzeni, a w tym przypadku tego czym żyli nasi przodkowie.

Przed laty trafiło w moje ręce piękne i wyjątkowe zdjęcie. Piękne dlatego, że przedstawia iści wyjątkową sielankę: pięknie przybrany, a niestety już nieistniejący pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w otoczeniu pięknie ubranych dziewcząt. Spróbujcie rozpoznać powiększenie, może znajdziecie kogoś ze swoich lub znajomych. Wyjątkowe zdjęcie, gdyż dokumentuje, równie przed laty znalezioną przeze mnie, relację - opis tego wyjątkowego wydarzenia. A w ogóle, to ów opis wzbogacony załączonymi zdjęciami mógłby posłużyć za scenariusz filmu dokumentalnego, na podobieństwo „W starym kinie.“ Oto i ów opis dokonany ręką jednego ze strzelnian…

 

Wielkie dni Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Strzelnie

Druhny strzeleńskie obchodziły w dniu 15 września 1935 roku „Święto Druhen“. Już w środę (11 września - MP.) wieczorem widzieć można było szeregi dziewcząt ciągnących do kościoła św. Prokopa, gdzie odbyć się miały 3-dniowe rekolekcje. Prowadził je ks. proboszcz Kubiński z Kwieciszewa. Ojcowskie jego słowa padały na urodzajną glebę młodych serc i wydawać poczęły plon.. W piątek przystąpiły druhny do spowiedzi św., w sobotę rano do wspólnej Komunii św.

Wnętrze kościoła św. Prokopa - lata 30. XX w.

 Dalszą niespodzianką dla Strzelna był akt ofiarowania oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej Najsłodszemu Sercu Jezusowemu u stóp pomnika Serca Jezusowego przy szpitalu. W sobotę wieczorem zebrały się Młode Polki na ostatnią naukę, wygłoszoną przez księdza asystenta, po czym po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem ruszył pochód pod pomnik Serca Jezusowego. Do pochodu, który ustawił się na dziedzińcu kościelnym, stanęła cała Akcja Katolicka z prezesem p. inspektorem Daszyńskim oraz kierownictwa katolickich organizacji. Za krzyżem oraz chorągiewkami kroczyło pięciu księży  z ks. prałatem Czechowskim, dalej sztandar Katolickiej Młodzieży Żeńskiej, a za nim długi szereg bo aż 220 druhen w swych mundurkach organizacyjnych lub też w białych bluzeczkach. Tak członkowie Akcji Katolickiej jak i druhny trzymały w rękach palące się świece.

O godz. 7:30 wieczorem przy biciu dzwonów kościelnych wyruszył ten wspaniały pochód przy śpiewie pieśni kościelnych pod pomnik Serca Jezusowego. Porządek trzymała Straż Pożarna. Za i obok kroczyły mnogie rzesze wiernych, obliczone na tysiące.

Pomnik Serca Jezusowego przybrany na ten dzień w girlandy, był pięknie umajony oraz oświetlony lampami elektrycznymi (miasto wówczas nie miało prądy, ale niektórzy obywatele i instytucje jak Szpital Powiatowy zaopatrywane był z małej elektrowni przy młynie Zygmunta Jaśkowiaka - MP). Poniżej na postumencie wisiał krzyż z białego kwiecia, spośród którego światło rzucały małe żarówki. Pod pomnikiem odmówiona została przez druhny litania do Serca Jezusowego. Wśród wieczornej ciszy, na tle oświetlonego pomnika, odmawiane słowa litanii  tak jakoś dziwnie chwytały za serca. Po litanii popłynęło wyznanie wiary św. „Wierzę w Boga“, po czym akt ofiarowania, odmówiony wzorowo i równomiernie przez 220 druhen strzeleńskich. Zakończeniem była pieśń „Jam twoja Jezu“. Była ona jakby potwierdzeniem aktu ofiarowania.

 

Skończył się akt ofiarowania, pochód ruszył we wzorowym porządku do kościoła. Pod pomnikiem Matki Boskiej na dziedzińcu kościelnym odśpiewano wspólnie „Pieśń hołdu Maryi“, po czym rozwiązał się pochód. Gdy szedłem do domu, to ze wszystkich stron słyszałem słowa pełne zachwytu. Boć też od wielu lat nie pamięta Strzelno takiej manifestacji jaką mu zgotowały Młode Polki.

W niedzielę dnia 15 września odprawił ks. prałat Czechowski mszą św., w czasie której śpiewały druhny pieśni, ułożone specjalnie dla Młodzieży Żeńskiej. Przed Komunią św. przemawiał ks. prałat tak do rodziców jak i druhen, dziękując i zachęcając do wytrwania. Nastąpiła Komunia św., udzielona druhnom na stopniach ołtarza. Przystąpiły do niej wszystkie druhny.

Strzeleńskie Młode Polki w towarzystwie Wandy Siemianowskiej, ks. prałata Ignacego Czechowskiego i ks. Franciszka Wasieli

W niedzielę wieczorem odbyła się wieczornica ku czci Matki Najświętszej, urządzona przez KSMŻ. Na scenie mile udekorowanej, nad obrazem Matki Boskiej jaśniał napis: „My chcemy Boga w rodzin kole… Spraw to Maryjo. Spraw o spraw…“. Młode Polki wystąpiły z chórową deklamacją, poczym nastąpiły deklamacje i złożenie przyrzeczeń przez 32 najmłodsze druhny. Odebrał je ksiądz asystent, zwracając się poprzednio w kilku słowach do rodziców oraz druhen. Zakończeniem było odegranie sztuki teatralnej pt.: „Obraz Matki Najświętszej“, odegranej wyłącznie przez druhny. Sala była przepełniona publicznością, co świadczy o zrozumieniu pracy Młodych Polek przez starsze społeczeństwo. Uroczystościami swymi, a szczególnie wzruszającym aktem ofiarowania, porwała nas starszych obywateli. Wdzięczni Wam jesteśmy Młode Polki za te uroczystości. Kroczcie nadal śmiało w życie. Słuchajcie wskazań swoich księży Patronów. Zawsze możecie liczyć na nasze poparcie.

Jeden z ojców katolickich