sobota, 12 maja 2018

Strzelnian droga do wolności



Realizując przyjęty na początku roku plan obchodów tegorocznych jubileuszy wczoraj miało miejsce otwarcie wystawy Strzelnian droga do wolności. W 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Jej patronem jest Społeczny Komitet Obchodów 100-Lecia Odzyskania Niepodległości i 100-Lecia Powstania Wielkopolskiego. Została ona przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Strzelna, Muzeum Ottona i Bolesława w Strzelnie, Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego im. A. Słowińskiego w Strzelnie, Urząd Miejski w Strzelnie, Parafię Św. Trójcy w Strzelnie. Czynna jest od dzisiaj codziennie w okresie letnim w godz. 9:00-17:00 i po tym okresie za uprzednim uzgodnieniem z kustoszem Damianem Rybakiem w uzgodnionych godzinach do 28 lutego przyszłego 2009 r. Miejsce wystawy: Muzeum Ottona i Bolesława przy parafii św. Trójcy w Strzelnie.



Otwarcia wystawy dokonali, proboszcz i dziekan strzeleński ks. kan. Otton Szymków i przewodniczący Komitetu Obchodów Jan Szarek. Ks. Otton zaintonował Hymn Państwowy, który gromkim śpiewem podjęli uczestnicy wystawy. W słowie wstępnym ks. Szymków mówił o potrzebie pamięci i wdzięczności naszym przodkom za heroiczny czyn Niepodległości. Dalej nawiązał do ważnych w dziejach naszej Ojczyzny i regionu wydarzeniach, o kolejach losu strzelnian, począwszy od pierwszego rozbiory poprzez czasy zniewolenia, zrywów powstańczych po walkę zbrojną w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Przewodniczący Szarek rozwinął pojęcie i znaczenie słowa Niepodległość, mówiąc, że ona została nam dana, jak również zadana - wolność to dar, ale jednocześnie zadanie. Przywołał postaci św. Jana Pawła II i ks. Józefa Tischnera, którzy mówiąc o niepodległości wskazywali ciężar odpowiedzialności, szacunku i dbałości o raz wywalczoną wolność. (...) trzeba wychowania do wolności, trzeba dojrzałej wolności. Tylko na takiej może się opierać społeczeństwo, naród, wszystkie dziedziny jego życia, ale nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia   



Po wystawie oprowadził prezes TMMS Marian Przybylski: - Po ośmiu stuleciach od chrztu Polski, od początków naszej państwowości w 1772 r. trzej zaborcy wyciągnęli swe pazury po nasze ziemie wymazując ją z mapy Europy w 1795 r. Były próby odzyskania niepodległości, w 1806 r. powstanie wielkopolskie, w 1807 r. nadanie Konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona, w 1830 r. powstanie listopadowe, 1848 r. Wiosna Ludów, w 1863-64 powstanie styczniowe. Nie udawało się, nastały czasy pracy organicznej - w Strzelnie w tym względzie prym wiódł dr Jakub Cieślewicz... W końcu zostały wysłuchane słowa Mickiewiczowskiej Litanii pielgrzymskiej (...) O wojnę powszechną za wolność ludów. Wielka Wojna doprowadziła do upadku mocarstwa zaborcze i tak się zaczęło. Symboliczny 11 listopada oraz krwawy zryw w granicach zaboru pruskiego - zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. My strzelnianie tę wolność wywalczyliśmy po 146 latach zniewolenia...

Na wystawie zaprezentowane zostały fotokopie ok. 80 unikatowych zdjęć, z okresu poprzedzającego I wojnę światową po lata 30 XX w. oraz ok. 20 dokumentów z Archiwum Państwowego w Poznaniu, dotyczących list powstańców i z działalności przedwojennych związków kombatanckich. Najcenniejszym eksponatem jest oryginalny sztandar wraz z drzewcem Koła Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Młynów. Towarzyszy mu sztandar strzeleńskiego Hufca ZHP z 1980 r. będący symbolem strzeleńskiego skautingu z 1916-1919 r. 

Akcentem ze wszech miar patriotycznym było uczestnictwo w wystawie harcerek i harcerzy z Drużyny Nieprzetartego Szlaku z OSW przy ul. Parkowej - kontynuatorów tradycji strzeleńskiego skautingu z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Jest możliwość grupowego zwiedzania wystawy, po której oprowadzi komisarz wystawy Marian Przybylski. Zgłoszenia u kustosza Damiana Rybaka tel. 602 878 005.    

Okiem Heliodora