piątek, 27 lipca 2018

Zmarł artysta rzeźbiarz Krzysztof Jakubik (1951-2018)



W miniony poniedziałek po długiej chorobie w wieku 67 lat zmarł Krzysztof Jakubik, wybitny polski artysta rzeźbiarz i medalier, autor m.in. strzeleńskich tablic pamiątkowych poświęconych znakomitym obywatelom Strzelna. 

Mogę śmiało powiedzieć, że Krzysztof Jakubik był Przyjacielem Strzelna. Ślady przez Niego pozostawione odlane są w spiżu i utrwalone tablicami pamiątkowymi na murach strzeleńskich kamienic. Pracownię artysty w centrum Poznania odwiedziłem kilka razy, a wizyt te udokumentowane zostały wieloma zdjęciami. On sam po wielokroć bywał w naszym mieście, zafascynowany miejscową sztuką romańską. Nasze kontakty na niwie artystycznej zapoczątkował honorowy obywatel Strzelna Kazimierz Chudziński i znakomity regionalista Przemysław Majcherkiewicz, dzięki któremu poznaliśmy artystę.

Owe ślady pozostawione w Strzelnie przez znakomitego rzeźbiarza i medaliera to cztery spiżowe tablice upamiętniające dra Jakuba Cieślewicza i Halinę Gorlachową na kamienicach przy ul. Świętego Ducha, Antoniego Słowińskiego przy ul. Kościelnej oraz ostatnio przez niego zrealizowana tablica poświęcona Franciszkowi Pruczkowskiemu umieszczona na kamienicy - róg Świętego Ducha i Cegiełki. Jego wcześniejsze kontakty z Mogilnem zaowocowały takimi dziełami jak: Pomnik Księdza Prałata Piotra Wawrzyniaka w mogileńskim parku, Obelisk poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II na mogileńskim Rynku, tablica pamiątkowa poświęcona Kurtowi Lewinowi. W tym roku ukończył dla Mogilna piękny model realizowany w odlewni Pomnika Powstańca Wielkopolskiego.


Tablicę odsłania lek. med. Ryszard Cyba. 
 Dziesiątki jego dzieł zdobią: Poznań, Śrem, Licheń, Trzemeszno i wiele innych miejscowości, muzeów oraz zbiorów prywatnych. Jego dzieła były eksponowane na wystawach indywidualnych m.in.: w Norymberdze, Moskwie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Uczestniczył też w wystawach zbiorowych rzeźby. Jego dorobek artystyczny to również ok. 1000 medali i małych form rzeźbiarskich. Najokazalszym zaś piętnastometrowym dziełem jest Pomnik jego autorstwa poświęcony Armii Krajowej w Licheniu.
   
Krzysztof Jakubik urodził się 24 maja 1951 r. w Poznaniu. W 1981 r. na ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych ukończył studia z wyróżnieniem.
Był wiceprezydentem Zarządu Krajowego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Warszawie. Artysta był także członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Medalierów FIDEM. Za swą twórczość uhonorowany został wieloma nagrodami w kraju i zagranicą. Trzykrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo wielu nagród i sławy pozostawał człowiekiem niezwykle skromnym, otwartym i życzliwym każdemu. Jego przyjaciel Przemysław Majcherkiewicz tak wspomina artystę:

Z Krzysztofem poznaliśmy się zupełnie przypadkowo w 1997 r. Poprzez moją poznańską Rodzinę, poznałem Krzysztofa, człowieka niezwykle skromnego, spokojnego, ciepłego, wrażliwego, słuchającego drugiego człowieka, Wielkopolanina z krwi i kości. Był dumny z faktu, że będzie mógł tworzyć pierwszy na świecie pomnik poświęcony księdzu prałatowi Piotrowi Wawrzyniakowi. (...)  

W kwietniu 2018 r. spotkaliśmy się po raz ostatni w Jego poznańskiej pracowni. A byłem u Artysty razem z przedstawicielami Komitetu Budowy Pomnika Powstańca Wielkopolskiego realizowanego dla Mogilna. Dokonaliśmy wówczas formalnego odbioru modelu w skali 1:1. Byli z nami również odlewnicy, którzy następnego dnia model zabrali do odlewni na Śląsku. Już wówczas był bardzo chory, nie narzekał, a Jego ciepło wręcz nas tuliło.

W poznańskiej pracowni Krzysztofa Jakubika, stoją od lewej: Marian Przybylski, Przemysław Majcherkiewicz, Stanisław Jasiński, Leszek Duszyński, Andrzej Jakubowski, Jan Szymański i Marian Weber.
W pozycji siedzącej autor Pomnika. (foto Wydział Promocji UM w Mogilnie).
Pogrzeb śp. Krzysztofa Jakubika, artysty rzeźbiarza odbędzie się na cmentarzu Junikowo w Poznaniu, w nadchodząca środę, 1 sierpnia o godz. 13:15. 
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!