środa, 4 października 2023

Strzelnianie na Dniu Genealoga 2023

 

Działające od 2006 roku Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”
wespół z Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu zorganizowało 30 września 2023 roku po raz XIV Dzień Genealoga. W tym roku był to dzień uroczysty, a zarazem świąteczny - Dzień Archiwisty (we wspomnienie liturgiczne św. Hieronima - Doktora Kościoła oraz Patrona Archiwistów). Do Poznania udałem się w towarzystwie Marzeny i Zbigniewa Jasińskich oraz Heliodora Rucińskiego. Miejsce docelowe, a zarazem miejsce naszego spotkania to sala w budynku Archiwum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim przy ul. Ks. Ignacego Posadzego 2, która o godz. 11:00 wypełniła się po brzegi.

Jak co roku - z wyjątkiem dwuletniego okresu pandemii - było niezwykle ciekawie, poznawczo, a do tego naukowo. Otwarcia konferencji dokonali: ks. Roman Dworacki, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu oraz Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”. W sesja pierwszej, której przewodniczył ks. dr Jan Maria Musielak z AA w Poznaniu, Jacek Nawrocik - Kustosz Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie przedstawił żmudną pracę przy odkrywaniu losów więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu karno-śledczego w Żabikowie. Z kolei dr Przemysław Wojciechowski, kierownik Oddziału Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Poznaniu opowiedział zebranym sposoby na zabezpieczenie i zatroszczenie się o rodzinne Archiwum. Niezwykle pouczająca tematyka ochrony własnych rodzinnych pamiątek, wysłuchana z wielką uwagą i zaciekawieniem szczególnie przez początkujących genealogów. 















Po pełnej dyskusji i genealogicznych pogaduch przerwie kawowej - z pysznymi i słodkimi dodatkami - przystąpiliśmy do drugiej części sesji, której przewodniczyła nasza koleżanka  
Joanna Lubierska, członek Zarządu WTG Gniazdo. W tym panelu prezes Wojciech Jędraszewski zaprezentował pierwszy tom wieloczęściowego najnowszego wydawnictwa WTG „Gniazdo” - Złotą Księgę uczestników Powstania Wielkopolskiego. Mówił o niezwykle mrówczej pracy całego zespołu redakcyjnego, pracującego nad udokumentowaniem naszego wielkopolskiego, zwycięskiego zrywu powstańczego 1918-1919 roku. Z kolei przewodniczącą panelu Joannę Lubierską wysłuchaliśmy z przysłowiowymi „rozdziawionymi gębami”. Nasza koleżanka parająca się na co dzień genealogią, jako uniwersytecki pracownik naukowy (UAM), udowodniła w swym wykładzie - Casus czarownic z Doruchowa czyli wykorzystanie źródeł kościelnych przy ustalaniu wiarygodności przekazów wspomnieniowych, że ów dotychczas domniemywany osiemnastowieczny proces o czary, zakończony stosem, miał miejsce. W ostatniej prelekcji przedstawiłem 25-letnią pracę dokumentacyjną przygotowującą powstanie najnowszego albumu autorstwa mojego i Heliodora Rucińskiego - Przydrożne Sacrum. Opowiedziałem zebranym o naszym kujawskim dziedzictwie kulturowym, o krzyżach, figurach i kapliczkach przydrożnych na trwałe wpisanych w krajobraz ziemi strzeleńskiej. Niespodzianką było zaprezentowanie albumu - Łowiectwo elementem strzeleńskiego dziedzictwa kulturowego...

Po zakończeniu spotkania udaliśmy się na posiłek ufundowany przez Archiwum Archidiecezjalne, a po nim na nasze tradycyjne, w nieco węższym gronie pogaduchy w kawiarence przy bramie prowadzącej do ICHOT-u (Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). Po pierwsze - było w przyjacielskim gronie, po drugie - wesoło i po trzecie - pysznie i aromatycznie… Do zobaczenia!

Foto.: Heliodor Ruciński i koleżeństwo