środa, 14 listopada 2018

Jak świętowaliśmy 100-lecie odzyskania Niepodległości w Strzelnie? - cz. 2



Przeglądając piękne zdjęcia dokumentujące żywą lekcję historii można było wysnuć tezę, że równie wspaniale zaprezentują się dzieci i młodzież w drugiej części programu, którego przewodnim tematem było uczczenie 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zapowiedziane za pośrednictwem plakatów i mediów oraz rozgłoszone przez uczniów wśród rodzin i znajomych informacje, że tego dnia w szkolnej hali widowiskowo sportowej będzie się wiele działo, zachęciły dorosłych mieszkańców Strzelna do gremialnego wzięcia udziału w uczniowskich popisach artystycznych. I stało się, że widownia wypełniła się po brzegi, a wielki teren wokół sceny wypełniły stoiska szkolne i poszczególnych klas gospodarzy.


W holu zaprezentowano trzy wystawy, a mianowicie pokłosie przepięknych prac konkursowych stylizowanych na papierową wersję e-booków - Jestem młodym wolnym Polakiem; wystawę zdjęć uczniów w strojach i scenach rodzajowych - Życie codzienne w okresie międzywojennym oraz wystawę poświęconą odzyskaniu niepodległości przez strzelnian - Strzelnian droga do wolności.



Po wejściu na halę ze swoimi militariami pamiętającymi czasy I wojny światowej wystawił się Mirosław Możdżeń, członek Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo, na co dzień mieszkaniec Sielca w gminie Janikowo. W zrekonstruowanym mundurze powstańca wielkopolskiego opowiadał ciekawskim o swoich zbiorach, w których dominowały eksponaty kawaleryjskie z pięknym siodłem ułańskim oraz o swoim umiłowaniu jeździectwa.




















Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i zajęciu miejsca przez gościa honorowego Marszałka Józefa Piłsudzkiego, którego rolę zagrał członek grupy rekonstrukcyjnej ze Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcyjnej REX z Torunia rozpoczęło się przepiękne przedstawienie teatralno-muzyczne, na które składały się dwie główne części. W pierwszej przedstawione zostały Polaków drogi do odzyskania upragnionej wolności oraz w drugiej, wyzwolenie Strzelna z jarzma pruskiej niewoli.











W bloku występów artystycznych znalazły się prezentowane przez poszczególne szkoły i klasy gospodarzy sceny z życia codziennego w okresie międzywojennym. Była to część konkursowa, niezwykle pomysłowa, dynamiczna, pełna barwnych i nawiązujących do epoki strojów, fryzur i zachowań. W całej okazałości mogliśmy podziwiać skrywane podczas żywej lekcji historii pod cieplejszymi okryciami ubiory dzieci i młodzieży, wymyślone przez nich samych, a wykonane z ogromnym udziałem rodziców i starszego rodzeństwa. Zaprezentowano 15 pięciominutowych scen, które zostały ocenione przez pięcioosobowe jury w składzie: Zofia Nowak-Paczkowska, Jan Harasimowicz, Jan Szarek, Heliodor Ruciński i Marian Przybylski.







Było 6 kategorii wiekowych i 6 pierwszych nagród. Każdy ze zwycięzców otrzymał czek na kwotę 500,00 zł. a wszyscy grupowi uczestnicy dyplomy i piękne nagrody książkowe. W kategorii goście: szkoły ponadpodstawowe - I miejsce Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy; szkoły podstawowe - I miejsce SP im. Marii Konopnickiej Wronowy; przedszkola - I miejsce ZSP im. A.A. Michelsona Strzelno. W kategorii gospodarze: klasy I-III - I miejsce klasa II b; klasy IV-VIII - I miejsce klasa IV; klasy III gimnazjum - kl. III a.  














W trakcie trwania spektakli rozdawana była wśród widzów jednodniówka wydana sumptem Społecznego Komitetu Obchodów 100-Lecia Odzyskania Niepodległości i 100-Lecia Powstania Wielkopolskiego w Strzelnie. Zawarte w niej teksty swą treścią nawiązują do okresu poprzedzającego wybuch Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na terenie Strzelna i powiatu strzeleńskiego. Wszyscy uczestnicy, a więc zarówno aktorzy, jak i widownia mogli skorzystać z oferty stoiska wypełnionego ciastem domowego wypieku, a prowadzonego przez miejscowych pracowników obsługi.




Gdyby nie silna grupa zaangażowanych w to przedsięwzięcie nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi pod dyrekcją Tadeusza Twarużka oraz trójki społeczników z Komitetu Obchodów...: Mariana Przybylskiego, Heliodora Rucińskiego i Jana Szarka, nie uczcilibyśmy tak wspaniale obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości w Strzelnie. Dziękując wszystkim pozwólcie, że wymienię osoby najbardziej zaangażowane i zasługujące na wyróżnienie.
Osoby najbardziej zaangażowane w przygotowanie uroczystości:
Aldona Matuszak,
Barbara Rozkwitalska,
Jacek Łuczak,
Maria Ignaczak,
Mariola Rutkowska,
Violetta Konieczna,
Agnieszka Krawczyk,
Longina Winiarczyk,
z dyrektorem Tadeuszem Twarużkiem na czele.
Osoby wspierające:
Tatiana Kępińska,
Stanisław Lewandowski,
Mariusz Majewski,
Ewa Szpulecka,
Mariola Zowczak,
Elżbieta Świdowska,
Arleta Kluczyńska,
wychowawcy klas, absolwent Krzysztof Szałkowski oraz grupa uczniów na czele z Zuzanną Rozkwitalską, Jakubem Szałkowskim i Sebastianem Szymczakiem.

Finałem szkolnego uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości była wspaniała sobotnia gra miejska "Strzelno w Powstaniu Wielkopolskim" z licznym udziałem uczniów oraz niedzielny udział w uroczystościach miejsko-gminnych. W tym też dniu trójka zuchów ze szkolnej drużyny posadziła przed szkołą drzewko dębowe, które jest strzeleńskim symbolem obchodów tej pięknej rocznicy.

Zdjęcia: Heliodor Ruciński i Jacek Łuczak

CDN