niedziela, 4 grudnia 2022

Nowa publikacja pt. Powstanie styczniowe...



Niemalże po roku od Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Powstanie Styczniowe. Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej, która odbył się 27 stycznia 2022 roku w głównej siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie, w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, ukazała się publikacja pod redakcją dr Beaty Michalec i dr Tadeusza Skoczka pt. Powstanie Styczniowe. Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej. Niniejsza monografia jest pokłosiem tejże konferencji, podczas której prelegenci przedstawili aktualny stan badań naukowych z różnych dziedzin m.in. historii, historii wojskowości, historii sztuki, varsawianistyki. Publikacja jest pracą zbiorową, w której uwzględniono kilkanaście artykułów naukowych, wygłoszonych podczas konferencji naukowej. 

A oto link do całej publikacji: 

file:///C:/Users/User/Downloads/Powstanie-Styczniowe-kraj-i-litwa-pograzyly-sie-w-zalobie-narodowej.pdf

Jednym z nich jest artykuł pt. Pomoc braciom za kordonem mojego autorstwa, który możecie przeczytać na stronach 377-392 i zobaczyć kilka ilustracji, które nawiązują do zawartych w nim treści. Ponadto znajdziecie artykuł Krzysztofa Derezińskiego - burmistrza Trzemeszna pt. Wyprawa trzemeszeńskich gimnazjalistów w 1863 roku, s. 393- 400 oraz Stanisława Kaszyńskiego pt. Mieszkańcy ziemi mogileńskiej w Powstaniu Styczniowym. Wybór publikacji, s. 401-414.

Wzgórze Świętego Wojciecha. Lekarze i pacjenci lazaretu powstańczego z 1863 r.

Wzgórze Świętego Wojciecha. Widok na zespół poklasztorny - dawny lazaret powstańczy

Tablica pamiątkowa na byłym lazarecie powstańczym w Strzelnie

Cmentarz w Strzelnie z grobami powstańców styczniowych dr. Ferdynanda Gorczycy i dr. Jakuba Cieślewicza.

Grobowiec na cmentarzu w Strzelnie, w którym spoczywa Ludwik Jasiński - powstaniec styczniowy.

Grób na cmentarzu w Strzelnie Aleksandra Jacoba - powstańca styczniowego

Stary cmentarz. Grób rodzin Siemianowskich i Strzeleckich - Michaliny i Mikołaja, powstańców styczniowych.

Serdecznie zapraszamy Czytelników do zapoznania się z treścią  omawianej książki poświęconej tematyce Powstania Styczniowego.  Monografia została wydana w ramach projektu „Cztery powstania jedna Niepodległość”, który został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Strzelnianie dowiedzą się z mojego artykułu jaką to pomoc nieśliśmy braciom powstańcom. Materiał ten przygotuje nas do kolejnej rocznicy, tym razem 160 wybuchu powstania styczniowego.

Foto. ze Strzelna: Heliodor Ruciński