Dzisiaj 7 lipca 2025 roku zmarł przeżywszy 78 lat Kazimierz Chudziński, Honorowy Obywatel Miasta Strzelna, honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, nauczyciel, który przeszedł niemalże wszystkie szczeble kariery zawodowej. Z umiłowaniem i pasją, wespół z małżonką pełnił służbę harcerską, osiągając stopień harcmistrza RP. Historyk i regionalista - współtwórca i wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, założyciel i wieloletni redaktor naczelny periodyku „Wieści ze Strzelna“, opiekun miejsc pamięci oraz inicjator corocznych kwest cmentarnych na ratowanie starej strzeleńskiej nekropoli organizowanych w ramach działalności TMMS. Autor kilkuset artykułów prasowych, wielu opracowań i autor kilku książek promujących nasze miasto.
Kazimierz Chudziński urodził się 24 stycznia 1947 roku w Strzelnie, w rodzinie rzemieślniczej cukiernika Władysława i Marianny z d. Szymczak. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Strzelnie, a następnie do miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Po zdaniu matury w 1965 roku kontynuował naukę w dwuletnim Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy, kierunek historia z wychowaniem. W 1970 roku rozpoczął zaoczne studia wyższe na UMK w Toruniu na Wydziale Humanistyczno-Historycznym. Skończył je w 1975 roku z tytułem magistra historii ze specjalizacją archiwistyczną.
![]() |
Kazimierz Chudziński - stoi pierwszy od lewej - 16 czerwca 1973 r. Trzemeszno, nadanie KH ZHP w Mogilnie im. Jana Kilińskiego. |
Pracę zawodową rozpoczął, w 1967 roku, jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Ludzisku gmina Janikowo. Od 1970 roku pracował w Komendzie Hufca ZHP Mogilno Komendy Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi w Bydgoszczy. Następnie w 1974 roku został wizytatorem Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Kultury Urzędu Powiatowego w Mogilnie ds. wczasów, turystyki i wypoczynku oraz BHP. Po reorganizacji samorządu terytorialnego od 1975 roku był nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 2 w Strzelnie, a od 1979 roku zastępcą dyrektora tejże szkoły. Od 1981 do 1985 roku piastował funkcję zastępcy gminnego dyrektora szkół, po czym do końca 1987 roku - zastępcy inspektora oświaty i wychowania w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelno. Od stycznia 1988 roku objął stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Stodołach gmina Strzelno. Po okresie rekonwalescencji powypadkowej od 1994 roku do czasu przejścia na emeryturę w 2002 roku był nauczycielem mianowanym w Szkole Podstawowej w Strzelnie. W międzyczasie tj. w latach 1989-1996 uczył dodatkowo historii w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie. Prowadził również zajęcia z dziennikarstwa.
Przez cały okres pracy zawodowej silnie angażował się w życie społeczne środowiska strzeleńskiego. Był członkiem ZMS, ZSP i PTTK Oddział Strzelno. Wcześniej, bo od 1956 roku rozpoczął działalność w szeregach ZHP, gdzie dosłużył się stopnia harcmistrza. Z grupą regionalistów założył w 1983 r. Towarzystwo Miłośników Miasta Strzelna, które od 1984 roku stało się Oddziałem Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego. Od chwili założenia do czerwca 2007 roku pełnił funkcję prezesa TMMS, a po dzień dzisiejszy nosi tytuł Prezesa Honorowego TMMS. Był twórcą periodyku „Wieści ze Strzelna, który z biegiem lat przekształcił się w miesięcznik. Pierwszy numer ukazał się w 1984 roku i od tegoż numeru do marca 2008 r. piastował we „Wieściach...ˮ funkcję redaktora naczelnego. Jest autorem kilkuset artykułów oraz sygnałów i informacji zamieszczonych na łamach tegoż czasopisma. Nadto redaktorem, autorem i współautorem broszur, opracowań okolicznościowych i książek wydanych drukiem, m.in.:
- Strzelno w Powstaniu Wielkopolskim, Strzelno 1986;
- Strzelno w okresie II Rzeczypospolitej 1918-1939, Strzelno 1989;
- Stodoły. Dzieje w zarysie, Strzelno1993;
- Strzelno w starej fotografii, Strzelno 1999;
- współautor: Noblista ze Strzelna, Strzelno 2000;
- współautor: Strzeleńska nekropolia, Strzelno 2002;
- Ludzie Strzelna na starej fotografii, Strzelno 2008.
Jego praca społeczna przejawiała się na niwie szeroko pojętej działalności na rzecz małej ojczyzny, ze szczególnym podkreśleniem działalności publicystycznej, charytatywnej i kulturalnej. Był inicjatorem niezliczonych przedsięwzięć społeczno-kulturalnych, kwest cmentarnych dla ratowania najstarszych pomników nagrobnych na strzeleńskich cmentarzach oraz akcji charytatywnych. Z jego inicjatywy pobudowany został Pomnik Katyński na cmentarzu w Strzelnie. Uczestniczył w Komitecie Odbudowy Pomnika św. Wojciecha w Strzelnie. Zainicjował odlanie w brązie i umieszczenie tablic upamiętniających honorowych obywateli miasta Strzelna oraz wielu innych przedsięwzięć. Przechodząc rekonwalescencję po przebytej chorobie ograniczył swą działalność społeczną w TMMS.
Za całokształt pracy zawodowej i społecznie wyróżniany był nagrodami przez Burmistrza Strzelna, Ministra Oświaty i Wychowania, także: Krzyżem Za Zasługi dla ZHP, Odznaką Za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaką Honorową WRN w Bydgoszczy Za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Województwa Bydgoskiego oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. W roku 1998 został wyróżniony nagrodą Fundacji POLCUL z siedzibą w Sydney za pracę społeczną na terenie Strzelna. Osobiście był wnioskodawcą wszystkich pozostałych laureatów tej prestiżowej nagrody z terenu Strzelna.
Szczególnym w życiu Kazimierza Chudzińskiego był rok 1982. Z rocznym opóźnieniem - wynikłym z przemian zachodzących w kraju i burzliwych lat 1980-1981 - miasto Strzelno obchodziło swój wielki jubileusz 750-lat nadania praw miejskich. Wspólnie pracowaliśmy w Komisji Historycznej Komitetu Organizacyjnego, której on przewodził. Jednym z naszych zadań było zorganizowanie wielkiej wystawy historycznej. Nie posiadaliśmy nic i wówczas rzucone zostało przez niego hasło: „Ruszamy w teren!“ Dzięki temu pomysłowi zostało zgromadzonych kilkaset eksponatów, które złożyły się na piękne zaprezentowanie strzelnian obrazu własnego na przestrzeni minionych stuleci. Zrodzone wówczas wśród wielu mieszkańców pasje poznawanie dziejów naszej małej ojczyzny stały się zaczynem do powołania 23 listopada 1983 roku Towarzystwa Miłośników miasta Strzelna.
W ciągu lat Towarzystwo kierowane przez Kazimierza Chudzińskiego było organizatorem wielu dużych wystaw historycznych, tematycznie związanych z przypadającymi rocznicami, wystaw ekologiczno-przyrodniczych, prac uczniowskich i poplenerowych. Dużą uwagę przywiązywał do działalności wydawniczej promując w ten sposób miasto i region. Drukiem ukazało się kilka publikacji głównie w odniesieniu do historii. Prym wiodły redagowane przez niego „Wieści ze Strzelna“, które przez blisko trzy dekady dokumentowały wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce w mieście i regionie. Ogrom czasu poświęcał na organizowanie spotkań i odczytów o tematyce regionalnej z naukowcami, dziennikarzami, politykami, regionalistami i kolekcjonerami. Dużo uwagi przywiązywał do promocji miejscowych twórców, do organizowania plenerów malarsko-rzeźbiarskich, prezentacji dorobku twórczego dzieci i młodzieży.
Pamiętnym dla nas strzelnian był 9 września 2010 roku, kiedy to podczas sesji Rady Miejskiej w Strzelnie, strzeleńscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie nadania Kazimierzowi Chudzińskiemu tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Strzelna. Wcześniej, 14 czerwca 2010 roku o jego nadanie wystąpili z wnioskiem radni Rady Miejskiej w Strzelnie: Piotr Pieszak, Marian Mikołajczak, Bartłomiej Zbytniewski i Piotr Cieślik. W trakcie obrad sylwetkę kandydata na honorowego obywatela przedstawił Piotr Pieszak. Następnie przyszedł czas na podjęcie uchwały i wręczenie odznaczenia.
- Wyrażając wielkie uznanie dla autorytetu moralnego, trwałego i niepowtarzalnego wkładu w historię, rozwój, znaczenie i sławę miasta oraz rozwijanie humanistycznych treści i idei zawartych w wielowiekowym dorobku Strzelna nadajemy panu Kazimierzowi Chudzińskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Strzelna - mówiła Dorota Repulak.
Wzruszony Kazimierz Chudziński podziękował wszystkim i obiecał nadal w miarę możliwości służyć Strzelnu i jego mieszkańcom.
- Mam dzisiaj okazję podziękować za wiele lat współpracy na rzecz rozwoju i pomnażania dóbr naszej małej Ojczyzny. Zawsze wychodziłem z założenia, że człowiek powinien pozostawić coś pozytywnego po sobie, i że nie żyje tylko dla siebie. Dzisiaj chciałbym zgłosić na miarę swoich możliwości gotowość do działania na rzecz godnego uczczenia przez Strzelno 780. rocznicy nadania praw miejskich, która przypadnie w 2011 roku - mówił Kazimierz Chudziński.
Oprócz licznych życzeń i gratulacji specjalnie dla Kazimierza Chudzińskiego wystąpił strzeleński chór Harmonia, do którego reaktywowania przyczynił się on również. Nie zabrakło także występów uczennic Szkoły Podstawowej w Strzelnie, które zaprezentowały polskie pieśni i przyśpiewki ludowe.
Rodzinie Zmarłego śp. Kazimierza Chudzińskiego składamy serdeczne wyrazy współczucia…
Lidia i Marian Przybylscy
Pogrzeb śp. Kazimierza Chudzińskiego odbędzie się 9 lipca 2025 roku (środa). Msza Święta pogrzebowa odprawiona zostanie w bazylice pw. Świętej Trójcy w Strzelnie o godz. 12:00, po której odbędzie się ceremonia pogrzebowa o godz. 13:00 na starym cmentarzu przy ul. Kolejowej w Strzelnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz