Wielkim wydarzeniem promocyjnym dla naszej małej ojczyzny - Strzelna i okolicy - jest wystawa Nasze zrywy powstańcze 1806 - 1918/19. Od 9 czerwca do 30 września 2022 roku prezentuje się ona w centrum naszej Stolicy, w Warszawie - w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości, która mieści się w pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów przy al. „Solidarności“ 62. Dla nas pograniczników z Kujaw i Wielkopolski jest to szczególna duma, gdyż po raz pierwszy w historii Muzeum Niepodległości w Warszawie placówka udostępniła swoje wnętrze do prezentacji dziedzictwa i dorobku tak małego, a jakże bogatego w wydarzenia i ludzi regionu pogranicza. Jest ona plonem współpracy samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Sąsiedzi” w Mogilnie, w województwie kujawsko-pomorskim, które skupia gminy powiatów: mogileńskiego, gnieźnieńskiego i słupeckiego - Mogilno, Strzelno, Dąbrowa i Jeziora Wielkie oraz Trzemeszno i Orchowo.
Wystawa Nasze zrywy powstańcze 1806 - 1918/1919 jest owocem współpracy dr. Tadeusza Skoczka - dyrektora Muzeum i przyjaciela szeroko pojętej ziemi mogileńskiej oraz Stanisława Kaszyńskiego - rodowitego strzelnianina i honorowego obywatela miasta Mogilna. Propozycja obojga trafiła na podatny grunt i została zaakceptowana przez Stowarzyszenie „Sąsiedzi” oraz włodarzy gmin: Mogilno, Strzelno, Trzemeszno, Dąbrowa i Orchowo. Niestety w fazie przygotowawczej z projektu wycofał się wójt Jezior Wielkich. Mimo to, miejscowości i ludność z tego terenu znaleźli swoje miejsce w moim opracowaniu do części katalogu wystawy, do którego zostałem wraz z dyrektorem Domu Kultury Pawłem Gębalą delegowany przez koordynatora strzeleńskiej części burmistrza Dariusza Chudzińskiego. W pracach przygotowawczych do wystawy swój udział wniósł również Hubert Adamski - instruktor naszego Domu Kultury.
Wśród osób skierowanych do realizacji projektu zrodziła się myśl, by w jej ramach zawrzeć nasze - Kujawian i Wielkopolan - dążenia niepodległościowe w okresie zaborów, w przedziale czasowym 1806 - 1918/19. Prace przygotowawcze do zorganizowania wystawy trwały pięć miesięcy, z których najwięcej czasu pochłonął sam katalog - artykuły tematyczne, ilustracje i skład elektroniczny. Początkowo wypracowany scenariusz wystawy został nieco rozszerzony i nadał pełen obraz dążeń niepodległościowych naszych przodków. Ważnym elementem wystawy była prezentacja bohaterów naszej ziemi, tytanów pracy organicznej, działań podejmowanych przez samorządy w służbie pamięci oraz najciekawszych publikacji dotyczących tego okresu. Nadto wprowadzeniem do całości było przedstawienie poszczególnych jednostek oraz ich promocja.
Uroczysty wernisaż odbył się w czwartek 9 czerwca br. w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów w Warszawie. Słowa wstępne wygłosili: dr Tadeusz Skoczek, Stanisław Kaszyński oraz prezes Stowarzyszenia „Sąsiedzi” w Mogilnie Leszek Duszyński. Adresy okolicznościowe do organizatorów i uczestników skierowali: prezydent Aleksander Kwaśniewski (odczytał były minister w Kancelarii Prezydenta RP, mogilnianin Edward Szymański), wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz ks. infułat Jan Kasprowicz - mogilnianin z Gniezna.
Przecięcia wstęgi dokonali włodarze gmin: burmistrz Dariusz Chudziński, wiceburmistrz Jarosław Ciesielski, wójtowie - Jacek Misztal, Marcin Barczykowski, wicestarosta Jerzy Łaganowski i burmistrz Krzysztof Dereziński. Natomiast o wystawie opowiedzieli kuratorzy: Dariusz Jankowski - zastępcą burmistrza Trzemeszna i Piotr Maroński z ramienia Muzeum. Wernisaż zakończyła konferencja podsumowująca, podczas której uczestnicy mieli okazję do wysłuchania online prof. Jana Miodka. Całość uświetniły występy Orkiestry Dętej Domu Kultury ze Strzelna, Chóru „Hemantus” z Mogilna i trzemeszeńskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” z Trzemeszna.
W kuluarach konferencji uczestnicy mogli skosztować przysmaki z naszego regionu, przygotowane przez Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. W silnej, bo ponad 30-osobowej grupie strzelnian, którą ojcowską opieką otaczali burmistrz Dariusz Chudziński i dyrektor Paweł Gębala udział wziął również poczet ze sztandarem z 1927 roku Powstańców i Wojaków z Młynów, który zaprezentowany został na wystawie - Jan Ślesiński, Ewa Siudzińska (radna miejska) i Joanna Grodzka. Nadto radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Piotrem Dubickim - Remigiusz Koprowski, Emilia Walkowiak, Justyna Bogacz, Jadwiga Pankowska, Sławomir Wójcik, Marek Kwiatkowski, Ryszard Chudziński; radny powiatowy Marian Mikołajczak, ks. Zdzisław Pietraszewski z Ostrowa oraz Marian Przybylski i Heliodor Ruciński - TMMS Strzelno.
Wystawie towarzyszy bogato
ilustrowany katalog, zawierający artykuły historyczne oraz szczegółowe
opracowania wystawionych zbiorów. Wystawa potrwa do 30 września 2022 roku.
Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński serdecznie zapraszamy do zwiedzania
wszystkich, którzy w miesiącach letnich odwiedzą Warszawę.
Foto.: Heliodor Ruciński
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz