poniedziałek, 3 stycznia 2022

103. rocznica wyzwolenia Strzelna 1919-2022

Wczoraj, 2 stycznia 2022 roku na strzeleńskiej starej nekropolii miały miejsce uroczystości 103. rocznicy oswobodzenia z jarzma niewoli pruskiej naszego miasta. Na zaproszenie i apel burmistrza Dariusza Chudzińskiego na cmentarz przybyły rzesze strzelnian, którym towarzyszyły sztandary i proporce harcerskie. Wartę honorową zaciągnęli członkowie Gromady Zuchowej przy ZSP nr 2 SP z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego, a oprawę muzyczną dała Orkiestra Dęta OSP Strzelno. Było kilku radnych miejskich z wiceprzewodniczącym Ryszardem Chudzińskim, dwoje radnych powiatowych, a także członkowie OSP, PTTK, TMMS, harcerze z Kręgu Starszyzny Harcerskiej Hufca ZHP w Mogilnie, delegacje - szkół, instytucji, zakładów pracy, organizacji i partii politycznych.

Orkiestra odegrała Hymn Państwowy. Słowa wstępne wygłosił burmistrz Dariusz Chudziński. Część historyczną, wprowadzającą do dzisiejszej uroczystości przedstawiły w krótkich rysach uczennice SP im. Gustawa Zielińskiego z Markowic. Modlitwę za poległych i zmarłych powstańców wielkopolskich odmówił przy wtórze zebranych strzelnian ks. Marcin Korybalski, po czym poszczególne delegacje złożyły na Pomniku Poległych Powstańców Wielkopolskich - Pomniku Wdzięczności wiązanki kwiatów i płonące znicze pamięci. Po tej części burmistrz Dariusz Chudziński, ks. Marcin Korybalski, wiceprzewodniczący RM Ryszard Chudziński i prezes TMMS Marian Przybylski oddali hołd u stóp grobowca patriotycznej i powstańczej rodziny Hanaszów, w którym również spoczywają doczesne szczątki komendanta miasta Strzelna z 1919 roku kpt. Józefa Hanasza.

























Po uroczystości na cmentarzu uczestnicy w manifestacyjnym przemarszu udali się pod budynek szpitala i tam oddano pod obeliskiem cześć poległym  powstańcom z kompanii gnieźnieńskiej, a następnie u stóp tablicy bohaterskich strzelnian - powstańców na budynku Domu Kultury. Stąd udano się na mszę św. do strzeleńskiej bazyliki, którą odprawili ks. ks. Marcin Korybalski i Daniel Leszczyński. Po zakończeniu liturgii krótki rys związany z dniem wyzwolenia Strzelna oraz historycznym oddawaniem czci i pamięci bohaterów z tamtych dni wygłosiłem ja, autor tejże relacji.

- Cześć i Chwała Bohaterom! Cześć i Chwała historycznemu sztandarowi Koła Powstańców i Wojaków z Młynów i jego pocztowi - potomkom powstańców z Młynów.

Ta swoista relikwia przechowana w rodzinie Głuszków, za sprawą ks. kan. Ottona Szymków od kilkunastu lat towarzyszy corocznym uroczystościom przywoływania pamięci tamtych wydarzeń - Powstania Wielkopolskiego.

Cześć i Chwała Bohaterom! 

Foto:. Heliodor Ruciński oraz ze zbiorów Tomasza Sibiory i archiwum bloga

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz