środa, 9 stycznia 2019

Strzelnianin Antoni Przybylski wiceprezesem NRŁ



Podczas posiedzenia Naczelnej Rady Łowieckiej - działającego od 1923 r. Polskiego Związku Łowieckiego z siedzibą w Warszawie - 6 grudnia 2018 r. jej członkowie wybrali nowe prezydium tego organu. W skład pięcioosobowego Prezydium NRŁ wszedł strzelnianin z urodzenia, związany zawodowo z Wielkopolską i okręgiem pilskim Antoni Przybylski. Został on wybrany wiceprezesem Naczelnej Rady Łowieckiej.

Pierwszy od lewej Antoni Przybylski - wiceprezes NRŁ z kolegami z Prezydium NRŁ.
 Antoni jest moim starszym bratem, praprawnukiem leśniczego dominialnego, a następnie leśniczego w lasach Księstwa Żarskiego. Było nas siedmioro rodzeństwa - sześciu braci i najmłodsza siostra. Dwoje z braci pracowało w Lasach Państwowych, dwoje w rolnictwie i jednostkach samorządowych, po jednym w przemyśle chemicznym i w szkolnictwie zawodowym, siostra w handlu. Cała szóstka braci zakochana była i jest w polskich lasach. Sam napisałem trylogię leśną - trzy monografie nadleśnictw: Miradz, Gołąbki i Gniewkowo i jako nie uprawiający zawodu leśnika jestem wyróżniony "Kordelasem Leśnika Polskiego".

Antoni urodził się 22 sierpnia 1948 r. w Strzelnie jako syn Ignacego i Ireny z domu Woźna. Tutaj uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2, a po jej ukończeniu do miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Po maturze w 1966 r. rozpoczął studia na kierunku leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Podczas studiów szefował Kołu Naukowemu Leśników. W 1971 r. ukończył studia z propozycją pozostania na uczelni, jako pracownik naukowy. Przysłowiowy zew puszczy wskazał mu dalszą drogę realizowania się w swojej pasji bycia leśnikiem i myśliwym.

W latach 1971 - 1990 pracował w Lasach Państwowych na różnych stanowiskach: był stażystą, adiunktem i zastępcą nadleśniczego w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Szczecinku - nadleśnictwa Okonek i Mirosławiec, a także nadleśniczym w nowopowstałym OZLP w Pile Nadleśnictwo Mirosławiec (1.08.1978 - 30.06.1979). Miał również krótki epizod życiowy w samorządzie terytorialnym - był Naczelnikiem Miasta i Gminy Mirosławiec - przed przejściem do pracy w OZLP w Pile.

W latach 1980 - 1990 pracował jako Zastępca Dyrektora OZLP w Pile. W latach 1991 - 2018 był dyrektorem PPHU "Grandel" w Pile, pełniąc jednocześnie od 2001 r. funkcję redaktora naczelnego "Zachodniego Poradnika Łowieckiego". Mieszka w Dobrzycy w uroczym zakątku leśnym nad rzeką Gwdą.

Od lewej Antoni Przybylski.

Na łowisku. Od prawej Antoni Przybylski.
Do Polskiego Związku Łowieckiego wstąpił w 1971 r. Od 1973 r. do chwili obecnej pełni funkcję prezesa Koła Łowieckiego "Wieniec" w Mirosławcu. Od 1995 r. jest członkiem NRŁ, a od 1998 r. prezesem Okręgowej Rady Łowieckiej w Pile. Od 2010 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Wojewódzkiego Sejmiku Łowieckiego w Poznaniu. Od 1995 do 2016 r. jest członkiem Komisji Hodowlanej NRŁ. Jest również członek Rady Programowej Ośrodka Badań Łowieckich przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz wykładowcą na Studium Podyplomowym z gospodarki łowieckiej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jest współzałożycielem i aktywnym członkiem Stowarzyszenia "Matecznik" w Szczecinku.

W swoim dorobku pisarskim i dziennikarskim ma liczne artykuły w prasie łowieckiej oraz jest autorem i współautorem 10 pozycji książkowych. Wśród jego opracowań znajdują się m.in. takie pozycje wydawnicze jak: Dlaczego polujemy?, Dzik – Praktyczne zasady gospodarowania populacją oraz Ambony myśliwskie. Pod jego redakcją zostało wydane w 2004 r. monumentalne dzieło Łowiectwo w Wielkopolsce.






Antoni odznaczony jest m.in.: medalem „Złom”, „Medalem Św. Huberta” oraz wyróżniony „Kordelasem Leśnika Polskiego”. Od 1970 r. jest żonaty z Teresą z domu Strapagiel, również z zawodu magistrem inżynierem leśnictwa. Małżonkowie mają córkę Agnieszkę i wnuka Michała. Zięć Piotr z pasją uprawia fotografię, będącą w wielu wypadkach ilustracją do licznych artykułów teścia i innych autorów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz