poniedziałek, 16 kwietnia 2018

W Nadleśnictwie Miradz - 100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości



Dla uczczenia i na pamiątkę obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, począwszy od czwartku do soboty, w sąsiedztwie ścieżki dydaktycznej, w Nadleśnictwie Miradz sadzono dęby, chronione cisy i jarzęby brekinie zwane brzękami. Inauguracja tego uroczystego sadzenia drzew miała miejsce 12 kwietnia 2018 r. przy licznym udziale oficjeli z obszaru terytorialnego Nadleśnictwa Miradz i regionu, m.in.: dyrekcji RDLP w Toruniu, przedstawicieli władz lokalnych, oświaty, straży i służb, organizacji pozarządowych oraz mediów. W dniach kolejnych nadleśnictwo odwiedziły szkoły oraz mieszkańcy regionu.

Pracownicy nadleśnictwa na czele ze swoim szefem Andrzejem Kaczmarkiem przygotowali te trzydniowe uroczystości doskonale. Była część historyczna, rekreacyjna z sadzeniem drzew oraz podsumowanie pięknej akcji. W części historyczno-kameralnej miały miejsce wystąpienia. Nadleśniczy Kaczmarek po powitaniu gości przedstawił program ideowy akcji sadzenia lasu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Nadleśnictwie Miradz. Następnie, Marian Przybylski - prezes TMMS wygłosił prelekcję wzbogaconą pokazem multimedialnym zatytułowaną Niepodległa.






Specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Miradz Paweł Kaczorowski tak streścił moje wystąpienie: prezes Przybylski przypomniał zebranym trudną historię Polski od czasu I rozbioru do momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku. Następnie prelegent zawęził opowieść o drodze ojczyzny do niepodległości do Kujaw a zwłaszcza Strzelna i okolic. Wystąpienie to było niewątpliwie cenną dawką lokalnej historii ubarwioną wieloma faktami z przeszłości, do których tylko szanujący swoje małe ojczyzny pasjonaci potrafią dotrzeć.






Zarówno przed jak i po wystąpieniu na temat drogi do wolność na Kujawach zebrani goście mieli okazję dokonać wpisów w wyłożonej Księdze pamiątkowej, po czym uczestnicy przeszli na wyznaczoną powierzchnię sadzenia, a byli to: Janusz Kaczmarek - dyrektor RDLP w Toruniu, Henryk Wojtczak - emerytowany naczelnik Wydziału Hodowli Lasu RDLP w Toruniu, Krzysztof Szarzyński - wicestarosta mogileński, Ewaryst Matczak - burmistrz Strzelna, Dariusz Witczak - burmistrz Kruszwicy, Leszek Duszyński - burmistrz Mogilna,
Piotr Pieszak - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzelnie, ks. kan. Otton Szymków - dziekan strzeleński i proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Strzelnie, Andrzej Stachowiak - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Architektury i Budownictwa oraz Rolnictwa i Leśnictwa w powiecie mogileńskim, Krzysztof Kosiński - Powiatowy Lekarz Weterynarii powiatu mogileńskiego, Mariusz Dybicz - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie, Tomasz Kruczyński - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, Włodzimierz Jopek - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie, Andrzej Sieradzki - dyrektor Parku Krajobrazowego „Nadgoplański Park Tysiąclecia”, Tadeusz Twarużek - dyrektor  Gimnazjum im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie, Maciej Maciejewski z córką Teresą - opiekun Ostoi Nadgoplańskiej z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Zbigniew Domański - Prezes oddziału PTTK w Strzelnie, Marian Przybylski - Prezes TMMS, Heliodor Ruciński - skarbnik i dokumentalista z TMMS, Andrzej Kaczmarek - nadleśniczy Nadleśnictwa Miradz, Wojciech Wojtasiński i Paweł Kaczorowski - specjaliści służby leśnej oraz Ryszard Kotliński - leśniczy Leśnictwa Młyny i Marcin Szymczak - podleśniczy Leśnictwa Młyny.






















Całość wydarzenia dokumentowali fotoreporterzy: Paweł Lachowicz z "Pałuk", Paweł Kaczorowski z nadleśnictwa i Heliodor Ruciński z TMMS-u.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz