poniedziałek, 28 października 2024

Strzelno - wielkie odkrycie - skarb…

Dzisiaj prezentuję 13 unikatowych fotografii z 1946 roku obrazujących wielkie odkrycie w strzeleńskiej bazylice. Śmiem twierdzić, że było to największe odkrycie w dziejach współczesnego Strzelna - skarb, który wywindował nasze miasto na szczyty polskiej sztuki romańskiej. Odsłonięte - odkryte w 1946 roku przez Zdzisława Kępińskiego kolumny międzynawowe w kościele św. Trójcy i NMP w Strzelnie postawiły w zupełnie nowym świetle zarówno plastykę jak i architekturę w Polsce w XII wieku.

Doszło do tego podczas badań konserwatorskich drogą dedukcji i instynktu badacza i konserwatora Zdzisława Kępiński, który w kwadratowych filarach międzynawowych bazyliki strzeleńskiej odkrył ten bezcenny skarb. Po rozpruciu ścian obmurowujących - skrywających od XVIII wieku okrągłe kamienne kolumny ujrzał bogatą dekorację rzeźbiarską. Po odrzuceniu ceglanego obmurowania ukazał się jedyny w swoim rodzaju fascynujący obraz wnętrza romańskiej bazyliki o wielkim bogactwie plastycznego wyposażenia. Wszystkie kolumny posiadają wielkie bazy i głowice, rów­nież dekorowane. Z tych czterech kolumn nawowych, dwie południowe - bliższe transeptu i ołtarza głównego są podzielone poziomymi opaskami z roślinną dekoracją na trzy części - pola. Ich obraz przedstawia szereg płaskich wnęk zamkniętych u góry archiwoltami, które są rozdzielone kolumienkami. W każdej wnęce umieszczono postaci wyobrażające alegorie - łącznie 36 postaci, 36 romańskich figuralnych rzeźb. Dwie pozostałe kolumny zachodnie - bliżej chóru posiadają kompozycje zgoła odmienne: południową dekorują spiralnie przebiegające profile, północna jest gładka i posiadała ślady cienkiej warstwy tynku z geometryczną romańską polichromią.

 


Strzelno - po odkryciu kolumn północnych 

Strzelno - kolumna południowo-zachodnia

Strzelno - kolumna północno-wschodnia 

Strzelno - kolumna południowo-wschodnia

Strzelno - fragment kolumny północno-wschodniej

Strzelno - fragment kolumny północno wschodniej

Strzelno - fragment kolumny południowo-wschodniej

Strzelno - fragment kolumny południowo-wschodniej

Strzelno - kolumna południowo-wschodnia

Strzelno - kolumna południowo wschodnia

Głowice i bazy kolumn, po ich odkryciu były dość silnie uszkodzone, skuto bowiem w nich przy obmurowywaniu wystające części m. in. postaci aniołów wystające z narożników kostkowej głowicy południowo-wschodniej, z których pozostały skrzydła i zarysy postaci. Na tej właśnie głowicy znajduje się scena Chrztu w Jordanie. Jak wówczas odnotowano: - Odkryte w Strzelnie kolumny wymagają obszernej monografii, bowiem zarówno architektoniczna całość rozwiązania jak i elementy plastyczne tego nowego asortymentu form sztuki romańskiej XII-go wieku w Polsce są zjawiskiem o europejskim znaczeniu.

Jak podkreślił odkrywca kolumn Zdzisław Kępiński w swoim artykule Odkrycia w Strzelnie, [w:] Biuletyn Historii Sztuki i Kultury, Warszawa 1946, nr 3/4, s 202-207 - Kolumny strzeleńskie są czymś zgoła jedynym i nieznanym w tej formie i skali w Europie. Stwierdzenie to nie było przesadne, a w konsekwencji zmusiło historyków sztuki do rewizji wielu poglądów na zagadnienia plastyki romańskiej w Polsce szczególnie w okresie jej bujnego rozkwitu kiedy powstały znane przynajmniej z fragmentów dzieła tej miary co portal czerwiński, w Tumie pod Łęczycą lub drzwi gnieźnieńskie i płockie. Nowo odkryty zespół plastyczny wskazał, że dotychczas znane dzieła są tylko drobnymi reliktami wielkich poczynań artystycznych, w których szczególnie cenne jest stwierdzenie, że w Strzelnie mamy własną polską interpretację uniwersalnej wówczas dla Europy formy architektury i plastyki romańskiej - pisał Jan Zachwatowicz.

Literatura:

Zdzisław Kępiński, Odkrycia w Strzelnie, [w:] Biuletyn Historii Sztuki i Kultury, Warszawa 1946, nr 3/4, s 202-207.

Jan Zachwatowicz, Nowe odkrycia w dziedzinie architektury romańskiej w Polsce, [w:] Ochrona Zabytków, 1948, nr 1/1, s.14-17.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz