piątek, 22 kwietnia 2022

Zmarł Włodzimierz Wdowiak (1946-2022)

19 kwietnia 2022 roku zmarł Włodzimierz Mieczysław Wdowiak - emerytowany rolnik ze Strzelna Klasztornego. W latach 80. XX w. był niestrudzonym działaczem i współtwórcą ruchu chłopskiego spod znaku „Solidarności” w gminie Strzelno i na obszarze Kujaw-Zachodnich - przewodniczącym struktur gminnych NSZZ RI „Solidarność” w Strzelnie. Pochodzi z rodziny o przedwojennych korzeniach ludowych. Ojciec Jan Wdowiak był aktywnym działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego w ciężkich czasach powojennych.

Urodził się 19 grudnia 1946 r. w Strzelnie Klasztornym w rodzinie chłopskiej Jan i Marii z domu Misiaszek. Z wykształcenia ślusarz-kierowca, pracował w Przedsiębiorstwie Robót Montażowych Przemysłu Chemicznego w Gliwicach. Po odbyciu służby wojskowej podjął pracę w rodzinnym gospodarstwie rolnym w Strzelnie Klasztornym, przejmując pałeczkę po rodzicach. 25 grudnia 1976 r. poślubił w Kruszwicy Małgorzatę Elżbietę Dunisławską.

Początki jego działalności na niwie tworzenia chłopskich związków zawodowych sięgają przełomu lata i jesieni 1980 roku. Z ukończeniem jesiennych prac polowych wraz z Tadeuszem Mateńko, Kazimierzem Halakiem, Bogdanem Krzewiną i wielu innymi zaczął organizować podwaliny ruchu i stanął na jego czele. Jesienią 1980 r. włączył się w prace przygotowawcze mające na celu stworzenie związku zawodowego rolników indywidualnych. 22 stycznia 1981 r. „Solidarność Chłopska” w Strzelnie zorganizowała protest będący poparciem strajku ostrzegawczego w regionie bydgoskim. 8 lutego grupa strzelnian spod znaku „Solidarności Chłopskiej” pod jego przewodnictwem uczestniczyła w Bydgoszczy w ogólnopolskiej manifestacji. Żądano rejestracji związku zawodowego rolników indywidualnych. Brał czynny udział w strajku chłopskim w Bydgoszczy w marcu 1981 r.

Z okazji 24 Lat Wolności - Mogilno 2014. Stoją od lewej: Jan Harasimowicz, Włodzimierz Wdowiak...

Spektakularnym wydarzeniem tamtego okresu z pokazaniem siły i jedności chłopstwa z terenu gminy Strzelno było wymuszenie na radnych w dniu 7 kwietnia 1981 roku dokonania wyboru naczelnika gminy Ewarysta Iwińskiego. Otóż, kilkudziesięcioosobowa grupa rolników wręcz wniosła na rękach, na odbywającą się właśnie sesją Rady Miasta i Gminy, swojego kandydata Ewarysta Iwińskiego. Grupie tej przewodził Włodzimierz Wdowiak.

Legalne formy działania rolnicza Solidarność przybrała z chwilą rejestracji sądowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, 12 maja 1981 roku. Ponownie na czele struktur gminnych stanął Włodzimierz Wdowiak, który wszedł również w skład Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ RI „Solidarność” oraz od września 1981 roku do sekretariatu Międzygminnej Rady Porozumiewawczej NSZZ RI „Solidarność” Regionu Kujaw Zachodnich w Inowrocławiu.

Wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego zaowocowało zatrzymaniem wielu działaczy „Solidarności” w tym i rolników. Nie udało się zatrzymać Włodzimierza Wdowiaka, który skutecznie ukrywał się przed służbami najeżdżającymi jego gospodarstwo. Przez cały ten okres prowadził działalność opozycją, kolportował prasę niezależną, uczestniczył w spotkaniach organizowanych przez ks. Alojzego Święciochowskiego w ramach Duszpasterstwa Rolników. Z początkiem 1990 roku wszedł w skład grupy organizacyjnej Komitetu Obywatelskiego w Strzelnie i do końca działalności był jego aktywnym członkiem.

27 maja 2021 roku w UM w Strzelnie po odznaczaniu Włodzimierza Wdowiaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Stoją obok - wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i posłanka na Sejm RP Ewa Kozanecka, z tyłu ks. kan. Otton Szymków.

Za całokształt pracy na rzecz NSZZ RI „Solidarność” 3 września 2010 r. odznaczony został przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. 27 maja 2021 roku w Urzędzie Miejskim w Strzelnie Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył Włodzimierzowi Wdowiakowi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Pochowany został w Strzelnie dzisiaj w godzinach południowych na nowym cmentarzu przy ul. Sportowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz