W 1947 roku, kiedy władzom miejskim marzyło się odzyskanie, czy wręcz przywrócenie powiatu strzeleńskiego, w specjalnie wysłanym do kompetentnych władz memorandum uzasadniano tę potrzebę tym, że miasto dysponuje nadal dużymi budynkami, którym można byłoby przywrócić rangę powiatową. Między innymi wymieniano duży budynek byłego inspektoratu szkolnego, czyli ową willę przy ulicy Miradzkiej (Cieślewicza 2). Do roku 1955 budynek pełnił funkcję mieszkalną. Po reformie administracyjnej z 25 września 1954 roku w miejsce gmin wprowadzono gromady - Gromadzkie Rady Narodowe. Jedną z takich gromad była GRN Strzelno Klasztorne, która rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 1955 roku i swoją siedzibę otrzymała przy ul. Miradzkiej w byłym inspektoracie szkolnym. Na jej czele stanął Andrzej Pruczkowski z Łąkiego. Stał on na czele 23-osobowej rady. Gromada zatrudniała 5 osób i byli to: przewodniczący PGRN, sekretarz, delegat d/s skupu, referent administracyjny i inkasent podatkowy.
Również w 1955 roku do tego budynku została przeniesiona z budynku byłej Kasy Chorych władza miejska, która wcześniej, bo 20 marca 1950 roku ustawą o terenowych organach władzy państwowej została zreformowana. Wówczas tzw. dualizm aparatu samorządowego został zlikwidowany. Odtąd dawniejszy Zarząd Miejski zastąpiło Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, na czele której stanął przewodniczący PMRN - zastąpił on dotychczasowego burmistrza, łącząc władzę wykonawczą z uchwałodawczą. Przewodniczącym wybrano w tamtych dniach dotychczasowego burmistrza Józefa Skrzypczaka, jego zastępcą Ryszarda Pietrzaka, a sekretarzem Teklę Grochowinę. Towarzyszyło temu aparatowi administracyjnemu zaledwie kilku pracowników, a łączna liczba urzędników nie przekraczała 8-10 osób. Z upływem lat przybywało administracji miejskiej i gromadzkiej kompetencji, a co za tym szło i kadry urzędniczej. Tym dwóm jednostkom administracyjnym z roku na rok stawało się ciaśniej. W 1971 roku zapadła decyzja rozbudowy obiektu o łącznik, salę obrad i piętrowy biurowiec. Inwestorem zostało Prezydium GRN Strzelno Klasztorne, do którego w wyniku reorganizacji, 1 stycznia 1972 roku przyłączono GRN Ciechrz. Jednocześnie nowym przewodniczącym powiększonej jednostki, czyli Prezydium GRN Strzelno Klasztorne z siedzibą w Strzelnie został Alojzy Błaszak, dotychczas pełniący tę funkcję w Ciechrzu. Priorytetowym zadaniem nowego przewodniczącego było kontynuowanie budowy siedziby PGRN przy ul. Miradzkiej.
Ale oto 1 stycznia 1973 zreformowano podstawowy szczebel administracji, znosząc gromady. W wyniku tej zmiany powstała nowa jednostka w systemie podziału administracyjnego kraju - Miasto i Gmina Strzelno. W jej skład weszły dotychczasowe Gromadzkie Rady Narodowe: w Markowicach, Wronowach i Strzelnie Klasztornym. Na jej czele stanął naczelnik, którym został dotychczasowy przewodniczący Prezydium MRN Ewaryst Iwiński. On też jako organ wykonawczy dokończył budowę nowego skrzydła. Do wykonywania jego zadań służył mu Urząd Miasta i Gminy, który swoją siedzibę miał w starym i nowym budynku przy ul. Miradzkiej (Cieślewicza) 2. Organem uchwałodawczym była Rada Narodowa Miasta i Gminy w Strzelnie, na czele której każdorazowo stawał I sekretarz Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR. Tym pierwszym przewodniczącym był Henryk Pieczyński, a po nim Jan Beśka.
Fragment wystawy poświęconej Obronie Cywilnej zorganizowanej w budynku OC przy Urzędzie miejskim w lipcu 1987 r. |
Nowo wystawiony budynek niemalże w całości zajęła powiększona administracja miejska. Tutaj swoje siedziby miały również partie polityczne, jak KM-G PZPR i KM-G ZSL. Po likwidacji w 1975 roku szczebla powiatowego i przejęciu niektórych jego kompetencji okazało się, że w budynkach starym i nowym zaczęło brakować miejsca dla rozrastającej się administracji. Wówczas też zapadła decyzja i na parterowej świetlicy - salce obrad dobudowano piętro z kilkoma biurami. W 1987 roku za biurowcem, w podwórzu pobudowano przy starym garażu budynek, pod potrzeby Obrony Cywilnej, tzw. magazyn OC. Stanął on przy dużym udziale czynu społecznego i uroczyście został oddany do użytku 22 lipca tegoż roku. W tamtych latach przykładano ogromną wagę do Obrony Cywilnej. Każdy zakład był zaangażowany w tym dziale obronności kraju. Wówczas magazyny przy urzędach wyposażone były w zapas strojów ochronnych przeciwskarzeniowych, masek przeciwgazowych, apteczek i zestawów opatrunkowych itp. Cyklicznie przeprowadzane były słynne ćwiczenia obrony cywilnej, które skrywano pod tajemniczymi kryptonimami. Po latach obiekt OC przeszedł swoistą metamorfozę, zmieniając się w pomieszczenia socjalno-biurowe Caritasu - opieki nad matką i dzieckiem; następnie stał się siedzibą Straży Miejskiej, a ostatnio referatu oświaty.
Sztab Gminny ćwiczeń OC na sali narad w UM w Strzelnie. Lata 80. XX w. |
W ostatnich latach siedziba władz miejskich poddawana jest stopniowej i permanentnej modernizacji. Ponad trzy lata pracy burmistrza Dariusza Chudzińskiego noszą widoczne ślady przemian. Wnętrza przybierają nowoczesnego i funkcjonalnego wyglądu. Zyskał również fronton budynku poprzez nową nawierzchnię komunikacyjno-parkingową, estetyczne trawniki, ławeczki i windę w miejsce ohydnego i szpecącego podjazdu. Dzisiaj wchodząc do urzędu odczuwamy jego rangę, jako wiodącego miejsca obsługi mieszkańców. Pięknie prezentuje się sala sesyjna, która otrzymała wystrój godny powagi tego pomieszczenia, a to za sprawą galerii portretów honorowych obywateli naszego miasta. Prace trwają nadal i niebawem obejmą pomieszczenia dawnego inspektoratu szkolnego, czyli starego budynku. Przez 13 lat pracowałem wręcz w prymitywnych, zimą niedogrzanych pomieszczeniach poddasza. Dotarcie do tego biura dla wielu starszych mieszkańców był udręką i powodowało, że schodziliśmy na dół, by ich obsłużyć. Dzisiaj moje koleżeństwo zostało przeniesione na parter do pięknego biura ewidencji ludności i dowodów osobistych - nareszcie doczekali się tego o czym ja tylko marzyłem…
Już na zakończenie mojej opowieści o siedzibie władz miejskich wspomnę również włodarzy naszego miasta i gminy, a byli nimi od chwili przejęcia tego budynku: Feliks Michalak 1954-1958, Ryszard Pietrzak 1958-1961, Henryk Wrzesiński 1961-1971, Ewaryst Iwiński 1971-1975, Edmund Domagalski 1975-1981, Ewaryst Iwiński 1981-1982 (po raz drugi), Alojzy Błaszak 1982-1983 (p.o. od jesieni do wiosny), Kornel Śledzikowski 1983-1984 (komisaryczny), Ryszard Panfil 1984-1990, Gertruda Oborska 1990 (p.o. od marca do czerwca), Ewaryst Iwiński 1990-2000 (po raz trzeci), Piotr Pieszak 2000-2002, Ewaryst Matczak 2002-2018, Dariusz Chudziński od 2018-
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz