wtorek, 5 listopada 2019

Spacerkiem po Strzelnie - cz. 60 Ulica Świętego Ducha - cz. 15



Po symbolicznym wypadzie za miasto do Siemionek i opisaniu dziejów dworu nad Gopłem czas na kolejny odcinek Spacerków po mieście. Posesja, przed którą dzisiaj stajemy oznaczona jest numerem 20, dawny policyjny 59a. To niewielki bezstylowy parterowy dom jednorodzinny wielokrotnie przebudowywany. Zadbany, nie przypomina stukilkudziesięcioletniego domu. Posiada on dach dwuspadowy, nakryty blachodachówką z niewielką mansardą (facjatką) i okienkiem dachowym od frontowej części budynku. Parcela, na której dom został wystawiony ciągnie się do ul. AA Michelsona i jest w części zabudowana budynkiem garażowo gospodarczym, w części ogrodem. 200 lat temu parcela ta, podobnie jak kilka innych przy tej ulicy należały do zamożnej rodziny posiadaczy gruntów rolnych i nieruchomości miejskich, Janiszewskich.

Z tej rodziny Piotr Janiszewski, żonaty z Józefą Łobozewicz miał dwie córki, Michalinę i Franciszkę. Był on radnym miejskim wybranym w pierwszych wyborach w grudniu 1838 r. Funkcję tę sprawował przez kilkanaście lat. Córka Franciszka w 1851 r. poślubiła Andrzeja Balińskiego, syna Mikołaja i Franciszki z domy Krygier. Małżonkowie mieli syna Józefa, który wymieniany był tutaj w 1889 r. Wybrany radnym miejskim, obok radcy doktora Ferdynanda Gorczycy w wyborach w 1891 r. kandydował w III klasie podatkowej i tak jego nazwisko zostało odnotowane: Pan Józef Baliński jest młodym i czynnym obywatelem naszego miasta. Miejmy nadzieję, że się sprawami miejskimi zajmować będzie i że obywatele nasi tego wyboru nie pożałują.


Księdze adresowej z 1903 r. Józef Baliński Figuruje jako posiadacz gospodarstwa rolnego, a w spisie ludności miasta Strzelna z 1910 r. odnotowano pod tym numerem Józefa Balińskiego wraz z rodziną (5 osób) oraz Franciszka Banacha (4 osoby) i Józefa Malickiego (2 osoby). W tamtym czasie w podwórzu znajdowała się również niewielka oficyna. Józef Baliński był członkiem Kółka Rolniczego w Strzelnie. Podczas obchodów 50-lecia Kółka w 1927 r. zasiadał obok dra Jakuba Cieślewicza w prezydium zjazdu i został wyróżniony dyplomem członka honorowego strzeleńskiego Kółka Rolniczego. Baliński zmarł 15 stycznia 1931 r. i został pochowany na cmentarzu przy ul. Kolejowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz