sobota, 15 kwietnia 2023

Z dwoma siekierkami poszedł sadzić las

To nie żart, że 77-latek w dniu swoich urodzin, na zaproszenie leśników z Nadleśnictwa Miradz, w piątek 14 kwietnia 2023 roku poszedł sadzić las. Do tego poszło mu to bardzo dobrze. Towarzyszyłem Przyjacielowi w tych poczynaniach i wiem, że to nieostatni „wybryk“ w jego wykonaniu. Zapraszam do lektury i bliższego poznania Społecznika…

Heliodor Ruciński – skarbnik Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, członek Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” z siedzibą w Gnieźnie, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku oraz Kręgu Starszyzny Harcerskiej im. druha harcmistrza Henryka Mazurkiewicza w Mogilnie. 

Bezgranicznie oddany idei społecznikowskiego działania. Wielkopolanin z urodzenia, regionalista, działacz pozarządowy na niwie kulturalnej, fotografik, organizator uroczystości rocznicowych i patriotycznych na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Od lat dziecięcych, jako zuch, a następnie harcerz działa w harcerstwie - dziś w Kręgu Starszyzny Harcerskiej w Mogilnie. Współzałożyciel i wieloletni członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna. Jest pasjonatem fotografii i dokumentalistą działalności organizacji pozarządowych, których jest członkiem i sympatykiem. W ramach społecznikowskiej aktywności, z wielką dozą inspiracji i pomysłów przez kilkadziesiąt lat brał czynny udział w przygotowaniach do 80., 90. i 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na pograniczu kujawsko-wielkopolskim: w Strzelnie, Mogilnie, Inowrocławiu, Gnieźnie oraz Poznaniu. Kultywuje tradycje związane ruchami narodowo-wyzwoleńczymi w Wielkopolsce i na pograniczu z Kujawami: Wiosna Ludów, powstanie styczniowe, Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.

Wchodził w skład komitetów organizacyjnych renowacji pomników nagrobnych (osobiście pracował przy renowacji 56 pomników w Strzelnie), zbiorowego pomnika poległych powstańców w Strzelnie, budowy Pomnika Powstańca Wielkopolskiego w Mogilnie. Organizował żywe lekcje historii z udziałem 1200 młodzieży i harcerzy. Jest opiekunem miejsc pamięci narodowej (9 miejsc). Współorganizował 27 grudnia 2013 r. uroczystości na pograniczu Inowrocław - Strzelno - Gniezno związane ze sprowadzeniem do Gniezna doczesnych szczątków kapitana Pawła Cymsa - w ramach akcji Powrót Dowódcy. Brał udział w grupie potomków delegatów w obchodach 100. rocznicy Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Z przebiegu tych wszystkich uroczystości wykonał potężną dokumentacje fotograficzną. Jego zdjęcia ilustrują 26 książek o tematyce regionalnej, historycznej i genealogicznej, ok. 600 artykułów prasowych i blogów. Jest współautorem dwóch albumów z dziejów Strzelna - Strzelno to wielka rzecz i Przydrożne sacrum. Zorganizował 26 wystaw o tematyce historycznej i 7 wystaw autorskich promujących Wielkopolskę i Kujawy - krajobraz, budownictwo sakralne, architektura drewniana.

W 2014 roku otrzymał medal im. Aleksandra Patkowskiego przyznany przez Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczenie nastąpiło w Operze Nova w Bydgoszczy przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury

Heliodor Ruciński, ur. 14 kwietnia 1946 w Strzelnie, syn Alfonsa i Teresy z d. Michalak. W drugiej klasie Szkoły podstawowej w Strzelnie wstąpił (rok 1954) do drużyny zuchów. W tym samym roku złożył obietnicę zuchową i otrzymał znaczek zucha. Do harcerzy wstąpił w roku 1956 od tego czasu regularnie uczęszczał na zbiórki. Uczestniczył w biwakach oraz w obozach w Przyjezierzu i Suszewie. Podczas obozu harcerskiego w Łebie w roku 1959 złożył przyrzeczenie harcerskie i otrzymał krzyż harcerski który został uroczyście przypięty do mundurka. Jest członkiem Kręgu Starszyzny Harcerskiej im. druha harcmistrza Henryka Mazurkiewicza w Mogilnie 

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie. Mieszka  w Strzelnie, emeryt od roku 2006. Zawodowo związany był z budownictwem, spółdzielczością, jednostkami samorządowymi i instytucją obsługi rolnictwa. Pracę rozpoczął w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Mogilne, następnie w Spółdzielni Inwalidów w Mogilnie, po czy podjął pracę w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mogilnie, a po rozwiązaniu powiatów w Urzędzie Miasta i Gminy w Strzelnie. Ostatnie 26 lat przepracował w Polskich Zakładach Zbożowych – Zespół Spichrzy i Młynów w Kruszwicy. Pracował na stanowiskach samodzielnych i kierowniczych.

Rodzinna tradycja - Bukałówka i Farmerówka rocznik 1907

Od młodzieńczych lat para się fotografią i filmowaniem. Jest dokumentalistą wszelkiego typu wydarzeń w Strzelnie i regionie od kilkudziesięciu lat. Blisko współpracuje z regionalistą Marianem Przybylskim autorem kilkudziesięciu opracowań do których przygotowuje fotografie. Fotografie zamieszcza także w prowadzonym przez w/w blogu „Strzelno moje miasto”. Zdjęcia z różnych uroczystości w Strzelnie oraz okolicy prezentuje na różnych portalach internetowych. Zdjęcia  jego autorstwa oraz zdjęcia pochodzące z jego zbiorów są ilustracją wielu artykułów prasowych, i wydawnictw regionalnych. Organizator licznych wystaw organizowanych przez TMMS, w tym wystaw autorskich. 

Posiada wielką kolekcję fotografii dokumentujących życie społeczno-gospodarcze i religijne mieszkańców pogranicza Kujaw i Wielkopolski. Zbiera stare aparaty fotograficzne, których ma sporą kolekcję. Jest również kolekcjonerem starych widokówek oraz numizmatykiem. Ściśle współpracuje z Domami Kultury w Strzelnie i Mogilnie oraz z Romańskim Ośrodkiem Kultury w Strzelnie. 

Współredagował miesięcznik regionalny „Wieści ze Strzelna” oraz miesięcznik „Kujawska Madonna”. Współinicjator  akcji przywracania pamięci – restauracja starych pomników nagrobnych oraz coroczne przeprowadzanie kwest cmentarnych w których udział biorą harcerze strzeleńscy. Akcja wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Rodzynki z pozarządówki” – 2011 rok. Współinicjator obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego i wystawienia obelisku poświęconego poległym powstańcom wielkopolskim. Współorganizator uczczenia 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego tablicą pamiątkową informującą o funkcjonowaniu w Strzelnie lazaretu powstańczego. 

Współorganizator zjazdów genealogów wielkopolskich na Kujawach, min. w Markowicach, Ludzisku, Siemionkach, Kościeszkach i Strzelnie. Inicjuje i przygotowuje uroczystości patriotyczne, rocznicowe i okolicznościowe na terenie powiatu mogileńskiego. Jest autorem dokumentacji fotograficznej kapliczek, krzyży i figur przydrożnych gminy Strzelno. Jego zdjęcia stały się ilustracją albumu „Strzeleńska nekropolia”. W 2014 roku otrzymał medal im. Aleksandra Patkowskiego przyznany przez Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczenie nastąpiło w Operze Nova w Bydgoszczy przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury, a w 2021 roku Medal Pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Posiada wiele innych medali i odznaczeń. 

Heliodor jest wdowcem i wspólnie ze śp. Jadwigą wychowali córkę Mirosławę i syna Piotra. Ma trzy ukochane wnuczki…

100 lat Przyjacielu!!!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz